img

Refrakcyjna wymiana soczewki - kiedy najlepiej?

Refrakcyjna wymiana soczewki to jedna z najnowocześniejszych dostępnych obecnie metod leczenia wad wzroku. Całkowicie bezpieczna, bezbolesna, a przede wszystkim bardzo skuteczna, pozwalająca raz na zawsze pozbyć się okularów i soczewek kontaktowych. Wciąż mało znana wśród pacjentów, lepiej zaznajomionych z operacjami laserowymi. Ma jednak przewagę nad zabiegami laserowymi, i niejednokrotnie jest bardziej polecana przez lekarzy. Kto i kiedy może poddać się operacji refrakcyjnej wymiany soczewki, oraz jak ten zabieg właściwie wygląda?

Dla kogo refrakcyjna wymiana soczewki?

Zakwalifikowanie do refrakcyjnej wymiany soczewki nie jest zależne od wieku, zarówno osoby młode, jak i starsze mogą poddać się zabiegowi. Częściej zdarza się, że refrakcyjną wymianę soczewki wykonuje się na osobach powyżej 40 roku życia, zależy to jednak bardziej od charakteru leczonej wady, niż od wieku jako takiego. Refrakcyjna wymiana soczewki jest dobrą metodą uleczenia zaćmy, a także presbiopii (czyli inaczej starczowzroczności). Dlatego też częściej proponowana jest osobom starszym. Nie jest to jednak jedyne kryterium. Do zabiegu tego zakwalifikowane mogą być osoby, które z różnych powodów wykluczone są z zabiegów laserowych. Może to być związane z budową rogówki, która nie sprzyja ingerencji laserem (np. jest za cienka) lub wada wzroku pacjenta jest zbyt poważna, by laserowa operacja mogła pomóc.
Niewskazana jest refrakcyjna wymiana soczewki osobom cierpiącym na przykład na zwyrodnienie plamki żółtej. Przez zakwalifikowaniem się do operacji lekarz prowadzący przeprowadzi dogłębny wywiad i odpowiednie badania, by potwierdzić, że pacjent może zostać poddany temu zabiegowi.

Chcesz się dowiedzieć więcej o refrakcyjnej wymianie soczewki? Zobacz tutaj -> https://vidiummedica.pl/refrakcyjna-wymiana-soczewki/

Na czym polega zabieg refrakcyjnej wymiany soczewki?

Refrakcyjna wymiana soczewki to po prostu operacja usuwająca naturalną soczewkę z oka pacjenta i zastępująca ją indywidualnie przygotowanym implantem. Oko zostaje znieczulone miejscowo, za pomocą specjalnych kropli. Pacjent pozostaje świadomy i w kontakcie z lekarzem. Zabieg trwa kilkanaście minut. Soczewka zostaje rozdzielona na mniejsze części i usunięta, a na jej miejsce zakłada się nową, sztuczną, wykonaną z bezpiecznego, biokompatybilnego materiału. Następnie oko zostaje zakropione antybiotykiem, podaje się również lek przeciwzapalny i zakłada opatrunek na oko. Po zabiegu należy ściśle trzymać się zaleceń lekarza, stosować przepisane leki, oszczędzać oko, przez jakiś czas nie wolno uprawiać sportu i nie należy narażać oka na działanie promieni słonecznych. Po okresie rekonwalescencji natomiast pacjent może cieszyć się życiem bez okularów!
Refrakcyjna wymiana soczewki ma wiele zalet. Oprócz tego, że jest bezpieczna dla osób, dla których zabieg laserowy nie jest dozwolony, jest to wysoce skuteczny zabieg obarczony bardzo niskim ryzykiem powikłań. Jest to zabieg wykonywany raz na całe życie. Olbrzymią zaletą jest to, że pozwala rozwiązać kilka problemów jednocześnie. Soczewki przygotowywane są indywidualnie dla każdego pacjenta, zależnie od jego potrzeb. Dzięki temu można stworzyć soczewkę regulującą widzenie zarówno bliży, jak i dali. W ten sposób, osoby, które przed operacją nosiły dwie pary okularów, po zabiegu nie będą już musiały nosić ani jednej. Dodatkowo refrakcyjna wymiana soczewki zabezpiecza przed zaćmą w przyszłości, ponieważ sztuczna soczewka wszczepiona w miejsce naturalnej nie może zmętnieć. Dostępne soczewki mogą być również wyposażone w filtr UV, czy filtr światła niebieskiego, chroniący przed negatywnymi skutkami światła padającego z ekranów LED. Choć stosunkowo kosztowny, zabieg refrakcyjnej wymiany soczewki pomaga rozwiązać wiele problemów ze wzrokiem i jest wart swojej ceny.

 

Zobacz również