img

Wzrok a krople do oczu

Krople do oczu to jeden z podstawowych sposobów pielęgnacji podrażnionych, piekących, swędzących i przemęczonych oczu. W aptekach znaleźć można olbrzymi wybór kropli do oczu, dlatego też decyzja może nie być łatwa. Jest o wiele prościej, gdy krople przepisane są przez lekarza okulistę, jednakże niejednokrotnie pacjenci sami decydują się na zakup tego produktu. Krople do oczu różnią się składem i zalecanym zastosowaniem. Jak więc wśród dziesiątek dostępnych na półkach produktów znaleźć ten odpowiadający nam najbardziej?

Rodzaje kropli do oczu

Wiele zależy od tego, z jakimi problemami się borykamy. Dostępne są bowiem krople kojące, nawilżające, z antybiotykiem, a nawet specjalne krople dla dzieci. Wszystkie mają z pewnością w składzie wodę, oraz polimery. Polimery to substancje zatrzymujące wodę na oku. Chodzi więc o to, aby nie tylko nawilżyć gałkę oczną, ale także aby to nawilżenie utrzymało się jak najdłużej. Innym elementem znajdującym się właściwie w każdych kroplach do oczu jest kwas hialuronowy. Pomaga on wiązać wodę, występuje także w samej strukturze oka, stanowi więc swego rodzaju naturalne wspomaganie dla gałki ocznej. Jakie inne składniki można znaleźć w kroplach do oczu?

Jeden z najpopularniejszych to świetlik, czyli ziele działające kojąco i leczniczo w przypadku podrażnień, dlatego też tak często używa się wyciągu ze świetlika w kroplach do oczu. Podobnie działa heparyna - również łagodzi i nawilża, a dodatkowo wspomaga regenerację spojówki w przypadku jej uszkodzenia. Innym często spotykanym składnikiem jest ektoina. Działa ona łagodząco i zapobiega pieczeniu oka, stabilizuje też film łzowy, który odpowiedzialny jest za naturalne nawilżenie oka. Jednym z najczęściej powtarzających się składników jest także witamina A. Warto zwrócić uwagę, by wybrane przez nas krople nie miały konserwantów, a także miały długą datę ważności po otwarciu. Istotne jest też to, na ile łatwo jest je aplikować.

Kto powinien korzystać z kropli do oczu?

Każdy może korzystać z kropli do oczu. Pytanie brzmi, jaką mają one spełnić funkcję. Na co pomóc, czemu zapobiec? Należy też zastanowić się, czy istnieją w indywidualnym wypadku przeciwwskazania do zakupu danego rodzaju kropli.

Alergicy bowiem powinni za wszelką cenę unikać kropli do oczu z konserwantami. Osoby noszące soczewki kontaktowe również muszą być ostrożne. Niektóre z produktów mogą bowiem powodować mętnienie soczewek. Jeśli zaś pacjent stosuje inne środki na oczy, szczególnie maści, ważna jest kolejność stosowania produktów. Krople najczęściej należy stosować po nałożeniu maści, w przeciwnym wypadku wchłanianie się leku zawartego w maści może być utrudnione.

Do codziennego stosowania jednak, gdy długotrwałe przebywanie przed komputerem, czy suche powietrze powoduje zwykłe podrażnienie oczu, najlepszym wyborem będą zapewne sztuczne łzy. Ich skład jest identyczny ze składem naturalnych łez. Nawilżają oczy i łagodzą podrażnienia pomagając zachować komfort widzenia.

Czy używanie kropli korzystnie wpływa na wzrok?

Warto zainwestować w dobre krople do oczu i stosować je regularnie, jeśli oczy są przemęczone i odczuwamy dyskomfort. Należy jednak pamiętać, że krople do oczu stanowią jedynie produkt łagodzący konkretne, irytujące objawy. Nie uleczą one skutecznie żadnych schorzeń oczu, ani nie zapobiegną rozwojowi żadnej choroby wzroku. Krople przepisane przez lekarza, na przykład krople z antybiotykiem stosowane po operacjach laserowych zapobiegają wprawdzie potencjalnym infekcjom. Natomiast krople do oczu ogólnodostępne w aptekach i sklepach kosmetycznych mają na celu głównie nawilżyć oko i zapobiec podrażnieniom.

Zobacz również