img

Jak dbać o soczewki?

W naszym kraju soczewki nosi blisko 800 tysięcy osób. Jedyni decydują się na nie z wygody, inni ze względów estetycznych, a jeszcze inni z powodów medycznych, gdyż w niektórych przypadkach soczewki sprawdzają się znacznie lepiej niż okulary. Jeśli chcemy, aby noszenie soczewek było efektywne, musimy o nie odpowiednio zadbać. Wówczas będą nam prawidłowo służyły i przynosiły pożądane efekty przez długi czas. Jak dbać o soczewki?

Soczewki hybrydowe i miniskleralne - czym się różnią?

Soczewki miniskleralne różnią się od hybrydowych przede wszystkim budową - te pierwsze wykonane są z jednego tworzydła, podczas gdy szkła hybrydowe, jak sama nazwa wskazuje, zostały wykonane z połączenia dwóch części. Soczewki miniskleralne są także nieco droższe, ale możemy je użytkować dłużej - prawidłowo przechowywane mogą być wykorzystywane nawet przez rok, podczas gdy te drugie, choć tańsze - powinniśmy wymieniać co 6 miesięcy. Różni je także zastosowanie. Soczewki hybrydowe stosują pacjenci zmagający się ze stożkiem rogówki i zaawansowanym astygmatyzmem. Soczewki miniskleralne zalecane są natomiast osobom zmagającym się z zespołem suchego oka.

Jak przechowywać soczewki?

Jeśli nie korzystamy z soczewek całodobowych, szkła kontaktowe należy zawsze zdejmować przed snem, nawet podczas krótkich drzemek. Przechowuje się je w specjalnych, połączonych ze sobą pojemniczkach. Przed umieszczeniem tam soczewek, należy napełnić obie komory płynem pielęgnacyjnym. Dopiero wówczas możemy włożyć do niego wyczyszczone soczewki.  Płyn pielęgnacyjny pozwala na utrzymanie w pojemniczku warunków chemicznych podobnych do tych, na ludzkim oku. Ważne, aby pojemniczek na soczewki codzienne dezynfekować i pozostawić do całkowitego wyschnięcia. Dopiero przed snem, powinniśmy napełniać go świeżą porcją płynu. Do mycia pojemnika na soczewki nie wolno wykorzystywać wody, a specjalne płyny. 
 
Pojemnik na soczewki powinniśmy wymieniać co najmniej raz na kwartał. Wybierając nowe pojemniczki, do wyboru mamy modele antybakteryjne, antyseptyczne z jonami srebra czy z dyskiem neutralizującym. Pojemniki antybakteryjne są najpopularniejsze i zwykle dołączane są do wielu płynów pielęgnacyjnych. Antyseptyczne z jonami srebra gwarantują z kolei podwójną ochronę, a pojemniki z dyskiem neutralizującym służą do przechowywania soczewek w płynie oksydacyjnym.

Jaki płyn do soczewek wybrać?

Niezależnie od rodzaju soczewek, na który się zdecydujemy - musimy zadbać o ich odpowiednie oczyszczanie. Pozwoli nam to nie tylko zachować higienę, ale także unikniemy wszelkich infekcji. Jedynie użytkownicy soczewek jednodniowych nie muszą się martwić o ich serwisowanie, gdyż po całym dniu - soczewki po prostu wyrzucamy. Na rynku dostępne są płyny czyszczące, spłukujące, dezynfekujące i wielofunkcyjne. Najwygodniejsze są oczywiście te ostatnie, które łączą wszystkie funkcje pozostałych płynów. Płyn czyszczący usuwa zanieczyszczenia osiadłe na soczewkach podczas codziennego użytkowania. Spłukujące wykorzystujemy przed założeniem soczewek na oko, a dezynfekujące służą do przechowywania soczewek. Płyn wielofunkcyjny jest najbardziej uniwersalny i szczególnie polecany dla osób ceniących sobie wygodę.

 

 

Zobacz również