img

Soczewki miniskleralne - ceny w Krakowie i Warszawie

Jeszcze jakiś czas temu soczewki kontaktowe stanowiły produkt niemal luksusowy, dla osób, które nie mogły, bądź bardzo nie chciały nosić soczewek kontaktowych. Z czasem stały się dużo bardziej popularne, a na rynku zaczęły pojawiać się co raz to nowe produkty przeznaczone dla pacjentów o różnych potrzebach. Dziś do wyboru mamy soczewki miękkie, twarde, hybrydowe, jednodniowe, miesięczne, kwartalne, takie, które można nosić przez kilka dni zupełnie bez ich zmieniania i takie, które po jednodniowym użyciu należy wyrzucić. Soczewki pomagają obecnie już nie tylko korygować wady wzroku, jak krótkowzroczność, czy astygmatyzm, ale pomagają też pacjentom ze stożkiem rogówki, czy zespołem suchego oka. Jednym z ciekawszych rodzajów obecnie dostępnych soczewek są soczewki miniskleralne. Czym są i dla kogo mogą być przeznaczone?

Co to są soczewki miniskleralne?

Soczewki miniskleralne to soczewki specjalistyczne. Ich dobór zależy mniej od upodobań pacjenta, a bardziej od tego, jakie są oczekiwane ich efekty stosowania. Innymi słowy - do stosowania soczewek miniskleralnych musi zakwalifikować okulista na podstawie badań.
Soczewki miniskleralne to rodzaj soczewek twardych. Od standardowych soczewek twardych różnią się rozmiarem. Podczas, gdy zwykłe soczewki mają około 10mm średnicy, soczewki miniskleralne mają 18mm średnicy. Powoduje to, że ich powierzchnia obejmuje nie tylko całą rogówkę, ale i kawałek twardówki oka. To właśnie na twardówce oka opiera się soczewka miniskleralna, co zapewnia wyższy komfort jej noszenia. Tradycyjne twarde soczewki są często niewygodne dla pacjenta, dlatego, że podrażniają delikatną rogówkę oka. Twardówka jest dużo mniej unerwiona, dzięki czemu pacjent noszący soczewki miniskleralne nie odczuwa dyskomfortu.
Te nowoczesne soczewki wykorzystywane są w podobnych przypadkach, jak klasyczne soczewki twarde. Może to więc być stożek rogówki, lub bardzo zaawansowany astygmatyzm. Soczewki miniskleralne znalazły też jednak jeszcze jedno bardzo ważne zastosowanie. Coraz częściej proponowane są pacjentom z zespołem suchego oka. Ze względu bowiem na swój rozmiar między soczewką a rogówką pacjenta tworzy się przestrzeń, która wypełnia się filmem łzowym. Przestrzeń ta nazywana jest zbiornikiem płynu i gwarantuje, że oko będzie lepiej nawilżone. Dlatego też soczewki miniskleralne są dobrym rozwiązaniem przy zespole suchego oka.

Ile kosztują w Krakowie? Ile kosztują w Warszawie?

Podobnie do większości nowoczesnych, dobrych rozwiązań technologicznych w medycynie, soczewki miniskleralne mają swoją, niemałą, cenę. Jak zostało wspomniane, zakwalifikowanie do ich noszenia następuje po przeprowadzeniu badań okulistycznych i optometrycznych. Badanie kwalifikacyjne to koszt od około 200 do 300 złotych, zależnie od miasta oraz kliniki. Po zakwalifikowaniu okulista zamawia soczewki dla pacjenta. Na ich odbiór należy poczekać, zazwyczaj około miesiąca. Przy odbiorze soczewek, lekarz przeprowadzi instruktaż, w czasie którego pacjent uczy się, jak zakładać i zdejmować soczewki miniskleralne. Nie jest to łatwe, ze względu na ich rozmiar, dlatego też instruktaż jest konieczny. Pacjent nauczy się także, jak dbać o soczewki, by długo mu służyły. Koszt jednej soczewki to od 1000 do 1700zł w Krakowie i od 1200 do 1700zł w Warszawie. Dużym ich plusem natomiast jest wysoka jakość materiałów, z których są wykonane. Soczewki miniskleralne można nosić nawet przez rok, zanim konieczna będzie ich wymiana na nowe. Badania potwierdzają także ich skuteczność w korekcji wzroku, niwelowaniu stożka rogówki i poprawy komfortu widzenia u osób z zespołem suchego oka. Choć stosunkowo drogie, soczewki miniskleralne warte są swojej ceny.

 

 

Zobacz również