img

Jak zadbać o zdrowe oczy - 5 najważniejszych zasad

To, że jesteśmy w stanie odbierać bodźce zewnętrzne, to zasługa naszych zmysłów. Wzrok, dotyk, węch, smak i słuch – każdy umożliwia nam rejestrowanie innego rodzaju bodźców. Jeden z nich ma jednak znaczenie szczególne. Większość informacji o otoczeniu otrzymujemy dzięki oczom. Wzrok pozwala nam orientować się w przestrzeni, ułatwia nawiązywanie relacji i daje radość z poznawania piękna świata, w którym żyjemy. Dzięki umiejętności widzenia jesteśmy w stanie ochronić się przed niebezpieczeństwem oraz przekazywać informacje bez używania słów. W jaki sposób dbać o oczy, by móc jak najdłużej cieszyć się ich dobrym zdrowiem? Przedstawiamy pięć sposobów na zdrowe oczy.

Regularne kontrole u okulisty

Podstawowa zasada, której powinniśmy przestrzegać bez względu na to, ile mamy lat, to regularne wizyty u okulisty. Podstawowe badanie okulistyczne powinno być wykonywane minimum raz na dwa lata. Jeśli lekarz zauważy coś niepokojącego, może od razu skierować nas na dodatkowe badania specjalistyczne. Wiele osób sądzi, że jeżeli nie odczuwa żadnych dolegliwości narządu wzroku, to nie musi chodzić do okulisty. Nic bardziej mylnego: wizyty kontrolne są konieczne nawet wtedy, kiedy jesteśmy całkowicie zdrowi. Na ich podstawie można bowiem wykryć wszystkie, nawet najmniejsze nieprawidłowości, i szybko podjąć odpowiednie leczenie.

Odpoczynek w trakcie pracy przy komputerze

Problemy ze wzrokiem mogą być spowodowane czynnikami genetycznymi, mogą też wynikać z naszego trybu życia. Na dolegliwości ze strony narządu wzroku narażone są przede wszystkim osoby spędzające dużo czasu przez ekranem komputera. Wielogodzinne wpatrywanie się w ustawiony kilkadziesiąt centymetrów od twarzy monitor powoduje, że oczy bardzo się męczą. Prowadzi to nie tylko do zaburzeń w wydzielaniu filmu łzowego (tzw. zespół suchego oka), lecz może stać się przyczyną o wiele poważniejszych schorzeń (jak np. zaburzeń akomodacji). Dlatego jeżeli wykonujesz zawód wymagający spędzania dużej ilości czasu przed komputerem, staraj się robić sobie częste przerwy od patrzenia w monitor. Wystarczy na kilka minut spojrzeć za okno, by oczy mogły nieco odpocząć.

Spacer w ciągu dnia

Przebywanie w suchych, klimatyzowanych pomieszczeniach, gdzie na dodatek unoszą się różnego rodzaju mikrozanieczyszczenia, bardzo negatywnie oddziałuje na narząd wzroku. Nasze oczy stają się coraz bardziej wysuszone, co powoduje pieczenie i ból. Dlatego warto w ciągu dnia udać się na mały spacer – a jeśli nie mamy takiej możliwości, to chociaż otworzyć okno. Możemy zainwestować także w specjalny nawilżacz powietrza.

Okulary przeciwsłoneczne

Kolejnym sposobem dbania o oczy jest noszenie okularów przeciwsłonecznych. Przebywając na zewnątrz warto chronić oczy przed szkodliwym dla nich promieniowaniem UV. Jest ono emitowane przez cały czas, nie tylko w słoneczne i upalne dni. Okulary warto więc nosić nie tylko w lecie, lecz także zimą. Nosząc okulary minimalizujemy ryzyko poparzenia rogówki, zapalenia spojówek, a nawet rozwoju zaćmy. Kupując okulary zawsze wybierajmy modele z filtrem i odpowiednim atestem (CE) – będziemy mieć wówczas pewność, że są dla nas bezpieczne. Jeśli mamy wadę wzroku, okulary powinny mieć odpowiednie szkła korekcyjne. W żadnym wypadku nie kupujmy okularów w markecie ani na miejscowym straganie – takie modele nie dość, że nie mają filtrów, to jeszcze są wykonane z materiałów o niskiej jakości. A co z kolorem szkieł? Zdaniem okulistów, najlepsze dla naszych oczu są szkła brązowe, szare i zielone.

Właściwa dieta

W trosce o zdrowe oczy nie możemy też zapominać o diecie. Warto zadbać o dostarczenie organizmowi składników niezbędnych do wzmocnienia wzroku. Staraj się codziennie jeść produkty zawierające witaminy i minerały wspomagające pracę narządu wzroku. Witaminy niezbędne dla oczu to przede wszystkim A, C i E. Natomiast składniki mineralne to cynk, selen, miedź i mangan. Gdzie je znajdziesz? Bogatym źródłem witaminy A są pomidory, marchew i brzoskwinie. Duża dawka witaminy C znajduje się w cytrusach, truskawkach, natce pietruszki, papryce i czarnych porzeczkach. Witaminę E dostarczysz organizmowi jedząc orzechy, sezam, słonecznik i pestki dyni. Aby uzupełnić cynk najlepiej jeść pełnoziarniste pieczywo, ryby i jaja. Miedź znajduje się np. w orzechach, owocach morza i awokado. Doskonałym źródłem manganu są orzechy, czarne jagody, groch, fasola i ciemne pieczywo. Zaś w selen bogate są owoce morza, ryby morskie, cebula, czosnek i kiełki pszenicy.

Zobacz również