img

Leczenie nadwzroczności

Nadwzroczność to, obok krótkowzroczności najpowszechniejsza wada wzroku. Ocenia się, że rodzi się z nią nawet 90% dzieci. U większości z nich z czasem wada wyrównuje się i wzrok wraca do normy. Nadwzroczność może też pojawić się u pacjenta w dorosłym życiu, nierzadko jako powikłanie na przykład cukrzycy. Na szczęście medycyna okulistyczna oferuje szereg możliwości korygowania i leczenia tej wady wzroku.

Diagnozowanie nadwzroczności

Jak w przypadku każdej wady, czy schorzenia oczu, ważne jest aby reagować już na pierwsze objawy i możliwie jak najszybciej udać się do okulisty, który będzie mógł zdiagnozować chorobę. Wśród objawów nadwzroczności pierwszym i podstawowym jest zamazanie obrazu widzianego z bliska. Może to być kłopot z przeczytaniem książki lub widzeniem szczegółów na ekranie telefonu. Jeśli zauważysz, że odruchowo odsuwasz od siebie przedmioty, by lepiej je widzieć - może to być znak, że cierpisz na nadwzroczność. Inne objawy obejmują przemęczenie i łzawienie oczu, bóle głowy, czasem nawet nudności.

Aby zdiagnozować nadwzroczność lekarz okulista wykona serię testów i badań, sprawdzając ostrość widzenia bliży i dali, wykona również bardziej specjalistyczne badania i pomiary, takie jak skiaskopia, czy refraktometria. Pozwoli to nie tylko na zdiagnozowanie nadwzroczności, ale także określenie stopnia jej zaawansowania, dzięki czemu możliwe będzie dobranie odpowiedniej metody korekty wzroku lub leczenia.

Metody leczenia nadwzroczności

Nadwzroczność, jak wszystkie wady wzroku można na bieżąco korygować za pomocą okularów lub soczewek kontaktowych. W tym wypadku będą to soczewki skupiające, czyli tak zwane “plusy”. Ich moc będzie dobrana odpowiednio na podstawie badań, tak, aby zapewnić pacjentowi ostrość widzenia z bliska.

Jeśli chodzi o leczenie nadwzroczności, istnieją także możliwości wykonania zabiegów chirurgicznych, pozwalających na zupełne zniwelowanie wady. Wśród tych zabiegów wciąż najpopularniejsze są operacje laserowej korekcji wzroku. Do leczenia nadwzroczności wykorzystać można kilka różnych metod operowania za pomocą lasera. Sprawdzą się tutaj zarówno metody powierzchniowe, jak na przykład PRK; metody głębokie, jak popularny obecnie FemtoLASIK, czy bardziej zaawansowane metody trzeciej generacji, jak ReLEx SMILE. Zasada działania w przypadku każdej z nich jest taka sama - chodzi o wymodelowanie rogówki, tak, aby skorygować jej zdolność skupiającą i tym samym przywrócić widzenie do normy.

Przeciwwskazania w leczeniu nadwzroczności

Niestety, istnieje cała lista przeciwwskazań do operacji laserowych oczu. Aby zostać zakwalifikowanym do takiego zabiegu należy przejść serię badań kwalifikacyjnych. Lekarz przeprowadzi także dogłębny wywiad, aby upewnić się, że pacjent może zostać poddany zabiegowi. Wśród przeciwwskazań znajduje się wiek (poniżej 21 roku życia i powyżej 55), ciąża i karmienie piersią (wówczas zabieg laserowy należy po prostu odsunąć w czasie), cukrzyca, choroby serca, tarczycy, nowotwory, a nawet niektóre choroby skóry. Ponadto nie można laserowej operacji przeprowadzić u kogoś ze zbyt wysoką wadą wzroku, zbyt cienką rogówką, a także u osób cierpiących na jaskrę, zaćmę, stan zapalny oczu, czy zespół suchego oka.

Na szczęście istnieją alternatywy. Dla osób, które nie mogą poddać się operacji laserowej nadal istnieje możliwość uleczenia nadwzroczności dzięki zabiegowi refrakcyjnej wymiany soczewki, w ramach której usuwa się naturalną soczewkę z oka pacjenta i wszczepia na jej miejsce implant o odpowiedniej mocy. Drugą opcją jest soczewka fakijna, którą wszczepia się między naturalną soczewkę pacjenta, a jego tęczówkę.

Zobacz również