img

Astygmatyzm mieszany

Krótkowzroczność, nadwzroczność - to najbardziej kojarzone wady wzroku. Istnieje jednak jeszcze jedna, równie często występująca wśród pacjentów w różnym wieku, a mimo to rzadziej rozpoznawana i kojarzona. Astygmatyzm. Dotyka niemal połowy społeczeństwa. U wielu osób przez całe życie występuje drobny astygmatyzm poniżej 0,5 dioptrii. Nazywany jest on astygmatyzmem fizjologicznym i nie podlega leczeniu. W przypadku poważniejszych wad jednak konieczna jest korekcja.

Wyróżnia się kilka różnych rodzajów astygmatyzmu. Najczęstszy to astygmatyzm rogówkowy, zdarza się również astygmatyzm soczewkowy. Występuje również astygmatyzm mieszany. Na czym polega, jak się objawia i jak go leczyć?

Astygmatyzm mieszany - co to jest?

Oko ludzkie to bardzo złożony organ. Składa się z wielu elementów, a każdy ma swoją funkcję. Za prawidłowe widzenie w dużej mierze odpowiedzialna jest rogówka i soczewka. Te dwie warstwy znajdujące się w przedniej części oka pozwalają promieniom świetlnym dostać się do siatkówki i utworzyć obraz. Aby obraz ten był wyraźny, promienie powinny skupiać się w jednym miejscu, na tak zwanym ognisku. Jeśli jednak dojdzie do zniekształcenia któregoś z tych elementów, ognisko przesunie się i obraz przestanie być wyraźny. Wówczas mówimy o astygmatyzmie.

98% przypadków astygmatyzmu stanowi astygmatyzm rogówkowy, który występuje, gdy rogówka ulega odkształceniu. O wiele rzadszy jest astygmatyzm soczewkowy, gdy to w soczewce dochodzi do nieprawidłowego załamania światła. Trzecim rodzajem astygmatyzmu jest astygmatyzm mieszany. Dochodzi do niego, gdy zarówno rogówka jest zniekształcona, jak i soczewka ma nieprawidłową budowę.

Astygmatyzm mieszany - przyczyny i objawy

Powodów występowania astygmatyzmu może być wiele i niełatwo jest określić przyczyny jego powstawania w określonych przypadkach. Badania potwierdzają, że astygmatyzm jest dziedziczny. Około 50% populacji rodzi się z większym lub mniejszym astygmatyzmem. Z czasem u wielu dzieci niweluje się on samoczynnie. Tam, gdzie to nie nastąpi, konieczna może być korekcja wzroku. Astygmatyzm bardzo często występuje też wraz ze stożkiem rogówki bądź w wyniku urazu oka. Zwłaszcza astygmatyzm mieszany może mieć dwojakie podłoże. Zniekształcenie rogówki może być odziedziczone, nieprawidłowy kształt soczewki zaś może okazać się wynikiem urazu.

Wśród najbardziej charakterystycznych dla astygmatyzmu objawów wskazuje się niewyraźne kontury przedmiotów i linii. Astygmatyk będzie miał problem z widzeniem ostro linii poziomych i pionowych jednocześnie. Zdarzają się również objawy takie, jak zamglone widzenie, ból głowy w części czołowej czaszki, szybkie męczenie się oczu, częstsze mruganie, tarcie i mrużenie oczu, a także ich pieczenie i łzawienie.

Astygmatyzm mieszany - leczenie

Gdy lekarz okulista zdiagnozuje astygmatyzm (po przeprowadzeniu dokładnego wywiadu z pacjentem i serii badań) może zaproponować kilka opcji leczenia wady wzroku. Jak zostało wspomniane, astygmatyzmu do 0,5 dioptrii właściwie się nie leczy, nie ma bowiem takiej potrzeby. Większe wady jednak, szczególnie powyżej 0,75 dioptrii wymagają już jednak interwencji. Pacjent może zdecydować się na okulary, bądź soczewki kontaktowe. Wymagane są tu szkła cylindryczne, zwane też torycznymi, a ich moc jest dobierana indywidualnie, zależnie od zaawansowania wady wzroku u pacjenta. Alternatywą może być laserowa operacja wzroku. Metody laserowej operacji astygmatyzmu obejmują jednak jedynie modelowanie rogówki, nie ingerują natomiast w soczewkę, więc istnieje ryzyko, że wada nie zostanie całkiem wyeliminowana, a jedynie częściowo skorygowana.

Zobacz również