img

Na czym polega korekta stożka rogówki?

Stożek rogówki to schorzenie, które pojawia się u coraz większej liczby ludzi na świecie. Choć wydaje się niepozorne, nieleczone może powodować zaburzenia wzroku. Jakie zatem mamy możliwości jego korekty?

Czym jest stożek rogówki?

Schorzenie to, o dość intrygująco brzmiącej nazwie, polega na ścieńczeniu i uwypukleniu rogówki oka (na kształt podobny stożkowi), w efekcie czego światło wpadające do wnętrza ulega załamaniu w nieprawidłowy sposób. Jego dalsza droga w oku też jest przez to uwarunkowana i dlatego ostateczny obraz widziany przez osobę cierpiącą na stożek rogówki jest nieostry. Występują głównie objawy astygmatyzmu i krótkowzroczności, a prócz tego możliwe jest mnogie (nawet potrójne!) widzenie, czy wrażenie efektu „halo” wokół źródeł światła.

Sposoby na korekcję stożka rogówki

Istnieje kilka możliwości leczenia stożka rogówki. Dzisiejsza medycyna oferuje nam liczne zabiegi operacyjne. Zaliczamy do nich m.in.:
 

  • Cross-linking – to nowoczesna metoda umożliwiająca całkowite zatrzymanie postępów choroby. Można ją wykonywać w każdym wieku – jedynym warunkiem jest tak naprawdę to, w jakim stadium znajduje się stożek rogówki. Niestety, zbyt zaawansowane schorzenie nie nadaje się do leczenia tą metodą.

  • Pierścienie Intacs – jest to zabieg wszczepienia specjalnych, indywidualnie dobranych pierścieni, których zadaniem jest odpowiednie usztywnienie i wygładzenie powierzchni rogówki. Umożliwia to pacjentom prawidłowe widzenie.

  • Topoguided – ten zabieg polega na laserowym wyprofilowaniu rogówki (otrzymuje ona bardziej regularny kształt), zgodnie z topograficznym obrazem, dzięki czemu pacjentowi przestają dokuczać objawy astygmatyzmu.

Każdemu z wymienionych zabiegów korekcji stożka rogówki możemy poddać się w Specjalistycznym Centrum Korekcji Wzroku – Vidium Medica; i to w bardzo konkurencyjnych cenach! Inną formą terapii, również dostępną w Vidium Medica, są nowoczesne, specjalne (hybrydowe lub miniskleralne) soczewki kontaktowe. Ich działanie polega na zbieraniu naturalnie wytwarzanych przez oko łez, które zatrzymywane pod soczewką, tworzą dodatkową warstwę umożliwiającą zniwelowanie objawów stożka rogówki. Trzeba jednak pamiętać, że dzięki soczewkom takim będzie możliwe prawidłowe widzenie, ale samego schorzenia nie wyleczymy. Ostatnią możliwością przeciwdziałania stożkowi jest przeszczep rogówki.

W stożku rogówki ważny jest czas!

Stożek rogówki może wystąpić tak naprawdę w każdym wieku – nawet u dzieci. Przyczyny nie są jeszcze w pełni poznane. Wiemy, że może współistnieć z niektórymi chorobami genetycznymi oraz z innymi schorzeniami narządu wzroku (np. ze zwyrodnieniem barwnikowym siatkówki). Co ciekawe, ryzyko wystąpienia wydatnie zwiększa nawyk tarcia oczu. Bardzo ważne jest, aby w razie zaobserwowania jakichkolwiek problemów z widzeniem niezwłocznie zgłosić się do lekarza. Im wcześniej rozpoznane schorzenie, tym więcej możliwości jego leczenia oraz większa szansa na skuteczność dobranej terapii i uniknięcie przeszczepu rogówki!

 

 

Zobacz również