img

Czy laserowa korekcja wzroku jest bezpieczna?

Laseroterapia jest stosowana we współczesnej okulistyce coraz powszechniej. Zabiegi z użyciem lasera pomagają w leczeniu rozmaitych wad wzroku i chorób oczu. Taka metoda terapii stosowana jest na całym świecie. Nowoczesne metody laserowe wykorzystywane są w profilaktyce wielu schorzeń narządu wzroku, pozwalając lekarzom na szybsze i bardziej dokładne stawianie diagnozy. Osoby zainteresowane takim sposobem leczenia mają jednak pewne obawy. Najczęściej są one związane z przebiegiem operacji. Chciałbyś wiedzieć, czy laserowa korekcja wzroku jest bezpieczna? Koniecznie przeczytaj nasz artykuł.

Laserowa korekcja wzroku – dla kogo?

Ze względu na to, że zabieg powinien być wykonany dla ustabilizowanej wady wzroku, najlepiej by pacjent znajdował się w przedziale wiekowym 21 – 55 lat. Za pomocą lasera można korygować najpowszechniejsze refrakcyjne wady wzroku (krótkowzroczność, dalekowzroczność) oraz astygmatyzm. Laseroterapia wykorzystywana jest także w leczeniu chorób narządu wzroku, m.in. jaskry, zaćmy wtórnej, schorzeń rogówki czy retinopatii cukrzycowej. Aby stwierdzić, czy kwalifikujemy się do laseroterapii, musimy poddać się szczegółowym badaniom (m.in. badaniu dna oka, ocenie ostrości widzenia, pomiarowi ciśnienia wewnątrzgałkowego, USG gałki ocznej, topografii rogówki i badaniu pola widzenia). Na ich podstawie lekarz podejmie decyzję, czy możemy przystąpić do zabiegu, wskaże też najlepszą jego zdaniem metodę operacji.

Bezpieczeństwo laserowej korekcji wzroku

Laseroterapia uznawana jest za jedną z najbezpieczniejszych metod stosowanych nie tylko w okulistyce, lecz także w innych dziedzinach medycyny. Dzięki zastosowaniu najnowocześniejszych urządzeń i technologii, rezultaty operacji są obecnie w pełni przewidywalne, a ryzyko wystąpienia skutków ubocznych zmniejszone zostało do minimum. Lekarze mogą teraz o wiele skuteczniej kwalifikować lub dyskwalifikować pacjentów do laseroterapii niż kilkanaście lat wcześniej. Zabieg laserowy jest całkowicie bezbolesny – większość pacjentów poddanych korekcji laserowej jest zaskoczonych, że jej przeprowadzenie nie wiązało się dla nich z żadnym dyskomfortem. Takie operacje zwykle nie trwają dłużej niż 15 – 20 minut. Nie ma konieczności zastosowania narkozy: podczas zabiegu pacjent nie jest usypiany, może więc być w stałym kontakcie z personelem medycznym. Bezbolesność operacji gwarantuje zastosowanie znieczulenia w formie kropli anestetycznych podawanych bezpośrednio do oka. Nie musimy się obawiać, że znieczulenie przestanie działać – na sali operacyjnej znajduje się anestezjolog, który na bieżąco kontroluje efektywność znieczulenia. O bezpieczeństwie laserowej korekcji wzroku świadczy również to, że jeżeli nie pojawią się żadne przeciwwskazania, możemy wrócić do domu już godzinę po operacji.

Powikłania po korekcji laserowej

Laserowa korekcja wzroku bardzo rzadko powoduje jakiekolwiek powikłania. Jednak nie można całkowicie wyeliminować możliwości pojawienia się skutków ubocznych. Aby zminimalizować ryzyko komplikacji, należy ściśle stosować się do zaleceń lekarza zarówno przed, jak i po operacji. Jeśli będziemy ich przestrzegali, prawdopodobieństwo wystąpienia uciążliwości będzie niskie, a my będziemy mogli powrócić do codziennych aktywności już w krótkim czasie po zabiegu.

Zobacz również