img

Refrakcyjna wymiana soczewki a słońce

Wady wzroku dotykają ludzi w różnym wieku i o różnym stylu życia. Okulary konieczne do ich korekcji stanowią obecnie nie tylko formę leczenia, ale też modne akcesorium. Zastąpić je można także soczewkami kontaktowymi, szczególnie przydatnymi w sytuacjach, gdy okulary będą wyjątkowo niewygodne lub aktywność będzie grozić ich rozbiciem - na przykład przy uprawianiu sportu. Niejednokrotnie też problematyczne staje się połączenie okularów korekcyjnych z okularami słonecznymi. Tu również z pomocą mogą przyjść soczewki kontaktowe, lub nawet okulary fotochromowe, ciemniejące w warunkach jasnego światła, na przykład na zewnątrz.

Nauka jednak pozwala nawet na więcej możliwości. Nowoczesne operacje korekcji wzroku pomagają pozbyć się wad wzroku na dobre. Jednym z takich zabiegów jest refrakcyjna wymiana soczewki. Wyróżnia się ona wśród innych metod między innymi tym, że pozwala na zapewnienie oczom również ochrony przed szkodliwym wpływem słońca na oczy.

Co to jest refrakcyjna wymiana soczewki?

Refrakcyjna wymiana soczewki to obecnie jedna z najnowocześniejszych metod leczenia wad wzroku. Polega na usunięciu naturalnej soczewki pacjenta i wszczepieniu na jej miejsce implantu. Szczególnie polecana jest osobom po 45 roku życia. U osób starszych często występuje więcej niż jedna wada, lub widzenie z czasem pogarsza się. Wymiana soczewki na sztuczną na stałe pozwoli pozbyć się tych problemów i cieszyć się dobrym wzrokiem.
Zabieg jest krótki, bezbolesny, bezpieczny i skuteczny. Przed dopuszczeniem do zabiegu pacjent musi przejść badanie kwalifikacyjne, na podstawie którego lekarz stwierdza, czy można wykonać operację. Badanie składa się z dokładnego wywiadu i serii kompleksowych badań. Mają one na celu dokładne poznanie stanu oka pacjenta i stopnia zaawansowania wad wzroku. Wyniki wszystkich badań są istotne, bo na ich podstawie lekarz decyduje jak powinna zostać stworzona soczewka dla danego pacjenta.
Sam zabieg trwa około 15 minut, choć trzeba przygotować się na to, że w klinice, czy szpitalu spędzić trzeba będzie kilka godzin. Oko jest zakrapiane kroplami znieczulającymi - tej operacji nie przeprowadza się pod narkozą, wystarcza znieczulenie miejscowe. Następnie rozbija się soczewkę za pomocą ultradźwięków i na jej miejsce wprowadza się implant. Na oko zakładany jest później opatrunek. Najczęściej można go zdjąć już na drugi dzień na wizycie kontrolnej. Kilka dni może trwać uczucie dyskomfortu, czy bólu. Należy ściśle stosować się do zaleceń lekarza i przyjmować przepisane leki lub krople do oczu. Mózg może potrzebować nawet kilku tygodni, by przyzwyczaić się do nowego widzenia.

Soczewki tworzone specjalnie na potrzeby pacjenta

Ogromną zaletą refrakcyjnej wymiany soczewki jest to, że implanty przygotowane są indywidualnie, zależnie od potrzeb i preferencji pacjenta. Można więc w czasie jednego zabiegu wyleczyć kilka wad wzroku, pozbyć się krótkowzroczności, dalekowzroczności, czy astygmatyzmu. Refrakcyjna wymiana soczewki może być też traktowana jako profilaktyka przeciw zaćmie - sztuczna soczewka nie mętnieje.
Dodatkowo implanty wyposażyć można, na życzenie pacjenta, w dodatkowe funkcje. Dostępne są sztuczne soczewki na przykład z filtrem światła niebieskiego (szkodliwego blasku z ekranów LED). Innym filtrem, w który może zostać wyposażona soczewka, jest filtr UV chroniący przed szkodliwymi efektami promieni słonecznych. Nie oznacza to, że możemy całkowicie zrezygnować z okularów przeciwsłonecznych, jako, że światło nadal będzie nasze oczy razić, jednakże stanowi to dodatkową barierę ochronną.

 

Zobacz również