img

Jak wygląda przygotowanie do po operacji refrakcyjnej wymianie soczewki?

Choroby oczu dotykają obecnie coraz większej liczby osób. Większość wad wzroku wymaga stosowania okularów korekcyjnych lub soczewek kontaktowych. W niektórych przypadkach stosuje się także metody operacyjne. Wśród najczęściej przeprowadzanych zabiegów z zakresu chirurgii okulistycznej znajdują się laserowa korekta wzroku oraz refrakcyjna wymiana soczewki. W dzisiejszym artykule wyjaśnimy, jak należy przygotować się do operacji refrakcyjnej wymiany soczewki.

Czym są refrakcyjne wady wzroku?

Refrakcja jest zjawiskiem załamywania się światła. Dochodzi do niej w chwili, gdy promienie światła docierają do soczewki. Działanie ludzkiego oka również jest związane ze zjawiskiem refrakcji. Docierające do niego światło zostaje skupione w sposób umożliwiający mu dotarcie do siatkówki. Prawidłowo zachodzący proces refrakcji pozwala na uzyskanie ostrego i wyraźnego obrazu tego, na co patrzymy. Jednak w niektórych przypadkach przebieg refrakcji zostaje zaburzony. Prowadzi to do pojawienia się problemów z widzeniem oraz rozwinięcia się wad wzroku. Wśród refrakcyjnych wad wzroku wymienia się między innymi krótkowzroczność i nadwzroczność. Nierzadko tym schorzeniom towarzyszy także astygmatyzm, czyli specyficzna wada rogówki oka, która utraciła swój naturalny owalny kształt i uległa rozciągnięciu. U osób z astygmatyzmem występuje przede wszystkim zamglone i niewyraźne widzenie, mrużenie oczu w celu poprawy ostrości widzenia, łzawienie lub pieczenie oczu oraz uczucie zmęczenia towarzyszące większemu wysiłkowi wzrokowemu.

Zobacz, jak przygotować się do zabiegu - kliknij tutaj!

Refrakcyjna wymiana soczewki – na czym polega?

W trakcie zabiegu refrakcyjnej wymiany soczewki następuje usunięcie z oka pacjenta nieprawidłowo działającej soczewki naturalnej i zastąpienie jej syntetyczną soczewką wewnątrzgałkową. Implanty wytwarzane są z elastycznego materiału, co sprawia, że tego rodzaju soczewki określane są jako miękkie i zwijalne. Ma to duże znaczenie podczas wprowadzania implantu. Aby wszczepić soczewkę wewnątrzgałkową wystarczy wykonać jedynie niewielkie nacięcie. Operacja jest całkowicie bezbolesna, ponieważ pacjent otrzymuje znieczulenie miejscowe. W chirurgii refrakcyjnej używa się kilku rodzajów implantów (soczewek sferycznych, asferycznych, torycznych, jednoogniskowych, wieloogniskowych).

Przygotowanie do zabiegu

Początkiem przygotowania do refrakcyjnej wymiany soczewki jest wywiad lekarski. Lekarz okulista omawia z pacjentem wszystkie kwestie niezbędne w trakcie kwalifikacji do zabiegu. Przed wykonaniem operacji pacjent musi przejść też kilka niezbędnych badań. Konieczne jest między innymi przeprowadzenie dokładnej topografii rogówki, pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego, zmierzenie gęstości komórek nabłonka, wykonanie biometrii optycznej. Wyniki wszystkich badań są następnie omawiane z lekarzem prowadzącym. Cena badań kwalifikacyjnych wraz z wywiadem medycznym i konsultacją lekarską to koszt około 290 zł.

 

 

 

Zobacz również