img

Jakie soczewki stosuje się w operacji zaćmy?

Zaćma, zwana również kataraktą, określana jest dziś mianem schorzenia, które jest najczęstszą przyczyną ślepoty – i to w skali światowej. Warto jednak wiedzieć, że dzięki postępom współczesnej medycyny można ją obecnie bardzo skutecznie leczyć!

Zaćmy nie można lekceważyć!

Na czym dokładnie polega zaćma? Zacząć trzeba od uświadomienia sobie, do czego w naszym oku służy soczewka. Nazywamy nią małą, elastyczną i przezroczystą strukturę, której zadaniem jest ogniskowanie na siatkówce promieni światła stale wpadających do wnętrza oka – powstający obraz jest dzięki temu odwrócony i odpowiednio pomniejszony, co warunkuje prawidłowe, ostre widzenie. Istotą zaćmy jest stopniowa utrata przejrzystości soczewki, co automatycznie zaburza prawidłowe ogniskowanie wiązek światła i w konsekwencji powoduje zaburzenia widzenia – aż do całkowitej utraty wzroku, jeśli nie podejmie się leczenia. Skąd bierze się zaćma? Najprawdopodobniej jest to proces związany ze starzeniem się organizmu, w wyniku którego w soczewce odkładają się produkty niektórych przemian metabolicznych. Z czasem powoduje to utratę jej przezierności i wystąpienie zaburzeń widzenia.

Kliknij tutaj i dowiedz się więcej o rodzajach soczewek dostępnych w przypadku zaćmy!

Leczenie zaćmy

Katarakta jest schorzeniem, które można z powodzeniem leczyć. W terapii stosuje się zabieg operacyjny, podczas którego usuwa się starą, fizjologiczną soczewkę, a na jej miejsce wszczepia nową - specjalnie przygotowaną i indywidualnie dobraną dla każdego pacjenta. Jest to krótka, prosta i bezbolesna procedura; do tego bardzo bezpieczna. W praktyce gwarantuje wyleczenie schorzenia – u niektórych osób może wprawdzie wystąpić potem nawrót objawów zaćmy, jednak jest on związany ze zmianami w tzw. tylnej torebce soczewki, której nie wymienia się podczas operacji na kataraktę. W takim przypadku rutynowo wykonuje się jeszcze jeden drobny zabieg, który przywraca prawidłową ostrość wzroku.

Rodzaje soczewek w operacji zaćmy

Jakie mamy możliwości, jeśli chodzi o wybór odpowiedniej soczewki do wszczepienia w ramach operacji zaćmy? Zasadniczo, istnieją dwie grupy implantów: standardowe i premium. Standardowe, zwane też jednoogniskowymi, umożliwiają przy okazji korekcję krótko- i nadwzroczności, jednak pacjenci zwykle muszą używać okularów do czytania. Soczewki z grupy premium dzielimy na:

  • Toryczne – dodatkowo pozwalające na korekcję astygmatyzmu;

  • Wieloogniskowe – zdolne do korekcji starczowzroczności; tym samym, po wszczepieniu takiego implantu okulary do czytania nie będą już potrzebne.

Każdy z wymienionych rodzajów soczewek można dostosować do indywidualnych potrzeb, m.in.: poprzez dobór dodatkowych właściwości, w tym np. filtru światła niebieskiego i UV (chroni przed wystąpieniem w przyszłości zwyrodnienia plamki żółtej związanego z wiekiem – AMD), czy też asferycznej ich konstrukcji (umożliwiającej lepsze widzenie kontrastowe).

Możliwości leczenia zaćmy są dziś imponujące. Wysoka skuteczność w połączeniu z szybkością, prostotą i komfortową otoczką zabiegu oraz zaawansowanymi właściwościami stosowanych implantów sprawiają, że zaćma nie musi być nam straszna – o ile oczywiście jej nie zlekceważymy.

Zobacz również