img

Wpływ diety na wzrok

To, czy na starość będziemy mogli cieszyć się dobrym wzrokiem, zależy od wielu czynników. Aktywny tryb życia, ograniczenie szkodliwych czynników środowiskowych (m.in. palenia papierosów i spożycia alkoholu), unikanie długotrwałej ekspozycji na światło słoneczne (a ściślej: na promieniowanie ultrafioletowe), dbanie o odpowiednią ilość snu i regularne poddawanie się badaniom okulistycznym – to tylko niektóre ze sposobów na zmniejszenie prawdopodobieństwa rozwoju groźnych chorób oczu. Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że na kondycję narządu wzroku wpływa także dieta. W jaki sposób? O tym w dzisiejszym artykule.

Znaczenie diety dla kondycji wzroku człowieka

To, czym się odżywiamy, ma bezpośredni wpływ na funkcjonowanie całego naszego organizmu. Przestrzeganie właściwej diety ma kluczowe znaczenie dla zachowania zdrowia wszystkich organów ciała, w tym także narządu wzroku. Na kondycję naszych oczu w dużej mierze wpływa stan naczyń krwionośnych. Z tego powodu wśród najbardziej narażonych na dolegliwości narządu wzroku wymienia się osoby chorujące na miażdżycę. Co prawda zmiany występujące w przebiegu miażdżycy dotykają przede wszystkim większych naczyń tętniczych, nie bez znaczenia ma to także w przypadku unaczynienia oczu. Zmiany miażdżycowe na dnie oka doprowadzają do pojawienia się zaburzeń widzenia – tym większych, im bardziej zaawansowana jest choroba. Rozwojowi miażdżycy sprzyja przede wszystkim dieta bogata w tłuszcze zwierzęce i produkty wysokoprzetworzone. Dlatego by zmniejszyć ryzyko zachorowania, a tym samym uchronić się przed wieloma schorzeniami narządu wzroku, należy ograniczyć ich spożycie do absolutnego minimum.

Jakie produkty w diecie pozwolą zachować dobry wzrok na lata?

W wielu przypadkach pojawienie się kłopotów ze wzrokiem wynika z niedoborów pewnych składników odżywczych. Nasze oczy potrzebują do sprawnego funkcjonowania przede wszystkich trzech witamin: A, C i E. Witamina A jest niezbędna do prawidłowego odróżniania kolorów oraz dobrego widzenia po zmroku (jej niedobór określany jest „kurzą ślepotą”). Pełni też bardzo ważną funkcję w wytwarzaniu filmu łzowego, czyli substancji nawilżającej oczy. Bogatymi źródłami witaminy A są m.in. marchew, czerwona papryka, brokuły, jaja, ryby morskie, pomidory, mleko, masło, szpinak, słodki jarmuż, wiśnie, śliwki, morele i brzoskwinie. Aby witamina A mogła być w odpowiedni sposób wchłaniana, niezbędna jest także witamina E. Jest ona obecna w rybach, orzechach laskowych, migdałach, oleju słonecznikowym i ziarnach zbóż. Aby zachować dobry wzrok jak najdłużej, warto włączyć do diety produkty zawierające duże ilości witaminy C. Jest ona silnym przeciwutleniaczem, zapobiegającym powstawaniu wolnych rodników odpowiedzialnych za procesy starzenia. Jej odpowiedni poziom jest także niezbędny dla utrzymania w zdrowiu naczyń krwionośnych oka. Specjaliści podkreślają, że witamina C jest też w stanie o ponad połowę zmniejszyć ryzyko zachorowania na zaćmę. Witaminę C znajdziemy np. w cytrusach, dzikiej róży, czarnych porzeczkach, gotowanej białej kapuście, truskawkach, brokułach, brukselkach i żółtej papryce. Oprócz tego warto zadbać też o to, by w diecie znalazły się ważne minerały, przede wszystkim cynk. Jego źródłem w naszej diecie mogą być np. owoce morza, ryby morskie, pełnoziarniste pieczywo i kasze. Ważne są także selen (obecny m.in. w rybach, chudym mięsie, pestkach dyni, brązowym ryżu i pszenicy) oraz miedź (znajdująca się np. w orzechach, owocach morza, pieczywie pełnoziarnistym i liściastych warzywach zielonych).

Zobacz również