img

Soczewki hybrydowe - jak o nie dbać

Soczewki kontaktowe nie są już właściwie luksusem, a niemal produktem pierwszej potrzeby - przynajmniej u osób z wadami wzroku. Niegdyś używane głównie przez osoby, które bardzo nie chciały okularów i mogły pozwolić sobie na luksus soczewek, bądź przez tych, którym zawód nie pozwalał na noszenie okularów, jak choćby zawodowi sportowcy. Z czasem soczewki stały się coraz popularniejsze, ludzie zaczęli nosić je po prostu na zmianę z okularami, gdy było to wygodniejsze, a wiele osób wreszcie całkiem zrezygnowało z okularów na rzecz soczewek. Nowoczesne technologie pozwoliły na rozwój coraz to wygodniejszych i skuteczniejszych soczewek kontaktowych, jak na przykład soczewki hybrydowe. Aby jednak móc w pełni się nimi cieszyć, należy odpowiednio o nie zadbać.

Jak przechowywać soczewki hybrydowe?

Przede wszystkim warto dowiedzieć się, czym są hybrydowe soczewki kontaktowe i dla kogo są najlepsze. Takie soczewki łączą w sobie wygodę soczewek miękkich i trwałość soczewek twardych. Ich centralna część wykonana jest z gazoprzepuszczalnego materiału wykorzystywanego do produkcji soczewek twardych. Obwód soczewek hybrydowych zaś to miękka silikonowo-hydrożelowa część, pozwalająca na ich wygodne noszenie. Wykorzystywane są często w leczeniu stożka rogówki, jeśli soczewki twarde okażą się być zbyt niewygodne dla pacjenta i będą powodowały podrażnienia oczu.
Podobnie, jak wszystkie inne soczewki, również soczewki hybrydowe powinny być przechowywane w specjalnym pudełeczku. Pozwala to na ich ochronę przed kurzem, pyłem i zanieczyszczeniami z zewnątrz, a także na ich dezynfekcję przez kilka godzin, po noszeniu ich cały dzień. W nocy soczewki powinny bowiem być dezynfekowane w odpowiednim płynie. Pudełka są powszechnie dostępne i niedrogie. Znaleźć można zarówno małe proste pojemniczki dobre w podróży, jak i kolorowe pudełka w zabawnych kształtach, na przykład przypominające owoce, lub zwierzątka.

Jak wybrać płyn do soczewek?

Wybór odpowiednego płynu do soczewek to kluczowa sprawa w ich pielęgnacji. Na rynku dostępne jest wiele produktów, nie każdy jednak sprawdzi się do każdego kompletu soczewek. Zazwyczaj płyny dzielą się na te do soczewek miękkich i twardych. Ponieważ soczewki hybrydowe składają się niejako z obu tych rodzajów szkieł, sprawa nieco się komplikuje. Pielęgnacja tego typu soczewek wymaga produktu, który odpowiednio zadba o oba materiały, z których wykonane są soczewki. Według producentów soczewek hybrydowych, najlepiej dbać o nie stosując jeden z następujących produktów:
Sól fizjologiczna - to najprostszy, można powiedzieć najmniej specjalistyczny produkt do czyszczenia soczewek, sprawdza się jednak świetnie, a ponieważ jest uniwersalny, na pewno nie uszkodzi żadnego z elementów soczewek hybrydowych. Oprócz soli fizjologicznej, producenci zalecają raczej dezynfekcję z użyciem płynów opartych na oksydacji - używa się ich częściej do soczewek twardych, nie zaszkodzą jednak miękkiej warstwie hydrożelowej. Ważne, by tego samego płynu używać zarówno do czyszczenia soczewek, jak i ich przechowywania w pojemniczku.

Jak długo można nosić soczewki hybrydowe?

Każde soczewki kontaktowe mają swój czas użytkowania. Soczewki miękkie niejednokrotnie należy wymieniać po stosunkowo krótkim czasie. Zależnie od wybranego rodzaju, może to być miesiąc, dwa tygodnie, a nawet jeden dzień. Jak jednak zostało wspomniane, zaletą soczewek hybrydowych jest to, że ich trwałość jest zbliżona do trwałości soczewek twardych. Zawsze warto dopytać lekarza okulistę, bądź zapoznać się dokładnie z zaleceniami producenta danych soczewek hybrydowych, na ogół jednak mogą być one noszone przez około rok, zanim konieczna będzie wymiana na nowe.

 

Zobacz również