Wzrok jest podstawowym źródłem informacji o otaczającym świecie – naukowcy z Oksfordu opublikowali taką tezę w kontekście rozwoju dziecka już kilka lat temu. Umiejętność widzenia pełni kluczową funkcję w najwcześniejszych etapach edukacji. Aby zmysł wzroku mógł się w pełni ukształtować potrzebny jest odpowiedni czas (najczęściej około 8 lat). W tym okresie bardzo ważna jest obserwacja i nadzorowanie postępów w rozwoju widzenia. Czym jest bilans okulistyczny dziecka? Jak wygląda on w przypadku czterolatków?
Bilans okulistyczny: co to takiego?
W ciągu pierwszych lat życia dziecko co najmniej kilka razy powinno przystąpić do badania ogólnego stanu zdrowia. Przeprowadza się je w celu oceny kondycji malucha oraz wykrycia ewentualnych nieprawidłowości rozwojowych. Bilans zdrowia dziecka na poszczególnych etapach życia obejmuje m.in. ocenę ortopedyczną, stomatologiczną i okulistyczną. Kiedy się je wykonuje? Pierwszy przeprowadzany jest zaraz po urodzeniu (określa się go jako bilans zerowy). Kolejne przeprowadzane są u w wieku 2, 4, 6, 10, 14 i 18 lat.
Dlaczego warto wykonywać bilans okulistyczny?
Systematyczne poddawanie dziecka kontrolnym badaniom okulistycznym jest bardzo ważne. Wczesne zdiagnozowanie niepokojących zmian w obrębie narządu wzroku może uchronić malucha przed poważnymi problemami z widzeniem w przyszłości. Lekceważenie regularnych kontroli okulistycznych może prowadzić nie tylko do obniżenia komfortu życia na co dzień, lecz także do poważnych konsekwencji zdrowotnych (z niedowidzeniem włącznie). Dzięki wykonywaniu bilansu okulistycznego można np. wykryć wadę refrakcji już na wczesnym etapie. Takie badania są szczególnie ważne również dlatego, że dzieci nie są w stanie szczegółowo opisać swoich dolegliwości. Na szczęście wszelkie ewentualne nieprawidłowości można wykryć w gabinecie okulistycznym.
Bilans okulistyczny czterolatka: jakie badania?
Badania okulistyczne są ważnym elementem bilansu stanu zdrowia dzieci w wieku 4 lat. Można je przeprowadzić w ciągu zaledwie jednej wizyty (trwającej zazwyczaj około 90 minut). Na początek wykonywane jest badania w lampie szczelinowej. Na jego podstawie lekarz ocenia stan przedniego i tylnego odcinka oka (w przypadku tego drugiego można wykorzystać także oftalmoskop bezpośredni). Okulista analizuje następnie ruch gałek ocznych, ocenia fiksację, a w razie potrzeby ustala optyczną korekcję wady wzroku. Kolejnym krokiem jest sprawdzenie zdolności akomodacji, czyli dostosowywania się oka do oglądania przedmiotów znajdujących się w różnych odległościach. Na koniec przeprowadza się badanie obuoczne, którego celem jest m.in. ocena ustawienia gałek ocznych (w celu wykrycia potencjalnego zeza) oraz zbadanie widzenia stereoskopowego.
Gdzie wykonać bilans okulistyczny dziecka 4+?
Każda wizyta u lekarza wiąże się dla dziecka z dużym stresem. Nowoczesne ośrodki medyczne, np. Vidium Medica, dysponują szczególną ofertą dedykowaną najmłodszym pacjentom. Wybierając taką opcję zapewniamy naszemu maluchowi zindywidualizowany pakiet badań wykonanych w przyjaznej, domowej atmosferze.