img

Jak dbać o wzrok podczas słonecznych dni?

Wakacje to czas, kiedy nasze oczy są szczególnie narażone na działanie promieni słonecznych. Niezależnie od tego, czy urlop spędzamy w gorących tropikach, czy na podmiejskiej działce - warto zadbać o prawidłową ochronę naszych oczu. Promienie UV mogą bowiem powodować nie tylko poparzenia i problemy skórne, ale także mogą prowadzić do uszkodzenia naszego narządu wzroku. Jak odpowiednio zadbać o nasze oczy podczas wakacji?


Czy promieniowanie UV wpływa na wzrok?

Ludzki narząd wzroku jest niezwykle delikatny. To właśnie dlatego powinniśmy chronić go nie tylko przed zanieczyszczeniami, ale także przed szkodliwym promieniowaniem ultrafioletowym, które przyczynia się do wystąpienia niektórych chorób oczu. Nadmierna ekspozycja na promienie słoneczna zwiększa ryzyko wystąpienia zaćmy, skrzydlika, a także przyspiesza procesy degeneracyjne AMD - zwyrodnienia plamki związanego z wiekiem. Co gorsza - promienie UV zwiększają również ryzyko nowotworów rogówki i spojówki.
Oczywiście ekspozycja na promieniowanie ultrafioletowe nie jest jedynym czynnikiem sprzyjającym rozwojowi wspomnianych chorób. Zwłaszcza w przypadku zaćmy czy AMD ogromny wpływ ma także wiek i uwarunkowania genetyczne. Warto jednak pamiętać, że na szkodliwe działanie promieni słonecznych są szczególnie narażone osoby o jasnym kolorze oczu.


Czy okulary przeciwsłoneczne chronią przed promieniowaniem UV?

Nie wszystkie! Przede wszystkim powinniśmy unikać kupowania okularów przeciwsłonecznych z kiermaszowych stoisk. W przypadku ostrego słońca naturalnie mrużymy oczy, a nasze źrenice się zwężają. Korzystając z przypadkowych okularów przeciwsłonecznych, sprawiamy, że mechanizmy obronne naszego oka są zaburzone. W wyniku patrzenia na świat przez przyciemnione szkła nasze źrenice pozostają poszerzone, przez co, więcej promieni słonecznych wpada do naszego oka. Większa dawka promieniowania UV może znacząco przyspieszyć degradację naszej rogówki, a także wywołać poparzenia oczu, uszkodzenia siatkówki oka lub zapalenie rogówki oka. Warto zatem korzystać z certyfikowanych okularów, które pozwalają skutecznie chronić nasz narząd wzroku. Pamiętajmy, że dobrej jakości okulary przeciwsłoneczne przydadzą nam się zarówno podczas letniego urlopu na plaży czy wiosennego spaceru, jak i podczas śnieżnych, górskich wędrówek zimą.

 

Jak wybrać okulary przeciwsłoneczne?

Wybierając okulary, na pewno powinniśmy zwrócić uwagę na informację o mocy filtra UV. Zwykle informacja ta jest nadrukowana na oprawcę lub naklejona na soczewce. Dobrze też, aby szkła posiadały filtry polaryzujące i powłokę antyrefleksową. Również bardzo istotna jest sprawa kategorii filtra. Obecnie na rynku możemy znaleźć 5 kategorii soczewek - gdzie 0 to Clear or Very Light Tint z przezroczystą lub delikatnie zabarwioną barwą. Z kolei czwarta kategoria to Very Dark Tint, czyli okulary o bardzo mocnym przyciemnieniu. Nie powinno stosować się ich podczas prowadzenia samochodu. Najbardziej uniwersalny są okulary z kategorii trzeciej.

 

Zobacz również