img

Badania kwalifikacyjne do zabiegu usuwania stożka rogówki - ceny w Warszawie

Stożek rogówki to stosunkowo groźne schorzenie oczu, mimo iż nie prowadzi do całkowitej ślepoty. Ogranicza jednak wzrok na tyle, że wykonywanie nawet codziennych czynności może stać się utrudnione, zwłaszcza na zaawansowanym etapie choroby. Stożek rogówki nie jest niestety uleczalny, istnieje jednak kilka możliwości ograniczenia jego rozwoju i zahamowania postępu, co poprawia komfort życia pacjenta. Do któregokolwiek z możliwych zabiegów trzeba się jednak zakwalifikować. Jak takie badanie wygląda i ile może kosztować?

Stożek rogówki - co to jest, objawy i przyczyny?

Na początek warto dowiedzieć się, czym jest rogówka i dlaczego powstanie stożka jest tak problematyczne. Rogówka to przednia część gałki ocznej, znajduje się przed soczewką. Pełni dwie zasadnicze funkcje - ochronną oraz skupiającą światło. Naturalnie rogówka ma kształt zaokrąglony, może się jednak zdarzyć, że osłabiona stanie się cienka i zacznie tracić swoją formę, przybierając kształt stożka. Właśnie w takim przypadku mówi się o stożku rogówki.
Niestety, nie ma bardzo charakterystycznych objawów stożka rogówki. Szczególnie u osób z wadami wzroku, jak krótkowzroczność, czy dalekowzroczność, chory może pierwotnie mieć wrażenie, że jego okulary są po prostu za słabe i czas na wymianę szkieł na mocniejsze. Wśród nieco bardziej charakterystycznych objawów może pojawić się efekt halo wokół źródeł światła, widzenie mnogie i podrażnienie oczu. Stożek rogówki powoduje także dość mocny astygmatyzm, co tym bardziej pogarsza jakość widzenia. Same szkła korekcyjne nie wystarczą jednak, by uchronić przed stożkiem rogówki. Konieczna jest diagnoza okulisty i podjęcie odpowiedniego leczenia.
Równie niejasne co objawy są przyczyny powstawania stożka rogówki. Często występuje on u alergików, wywołany przez częste i mocne pocieranie oczu, które ma negatywny wpływ na rogówkę. Ponieważ rogówka zbudowana jest z włókien kolagenowych, niedobór kolagenu również może być przyczyną osłabienia rogówki i spowodować, że stanie się cieńsza, co może przekształcić się w stożek rogówki.

Na czym polega badanie kwalifikacyjne?

Zdiagnozowanie stożka rogówki możliwe jest dzięki wykonaniu topografii rogówki. Jest to badanie, dzięki któremu określa się kształt rogówki, a w przypadku stwierdzenia stożka - stopnia jego zaawansowania. Sprawdzić też należy ogólny stan rogówki, tak, aby lekarz mógł dobrać odpowiednią metodę leczenia.
Jeśli stożek zostanie zdiagnozowany szybko, na początkowym etapie rozwoju, można zahamować jego rozwój specjalnymi, twardymi soczewkami kontaktowymi, które dzięki swojej sztywności utrzymują rogówkę w miejscu i nie pozwalają na dalszy rozwój stożka.
W bardziej zaawansowanych przypadkach, konieczna może być operacja. Wśród możliwych zabiegów zaproponowany może być chociażby cross-linking, który pozwala na usztywnienie i wzmocnienie rogówki, poprzez stworzenie nowych wiązań między włóknami kolagenowymi. 
Zanim pacjent zostanie dopuszczony do takiej operacji, należy wykonać serię badań kwalifikacyjnych, wśród nich keratometria, tachymetria, komputerowe badanie wzroku. Nierzadko lekarz zleca też ponowną topografię rogówki, aby tuż przed zabiegiem mieć jak najbardziej aktualny obraz sytuacji.

Ceny badania kwalifikacyjnego w Warszawie

Stożek rogówki to jedno ze schorzeń, które leczyć można jedynie prywatnie. Jedyną opcją refundowaną przez NFZ jest przeszczep rogówki, coraz częściej jednak odchodzi się od tej operacji i stosuje ją tylko w rzadkich, określonych przypadkach. Dostępne są już o wiele bezpieczniejsze i skuteczniejsze metody. W większości miast w Polsce można poddać się zabiegom pomagającym w przypadku stożka rogówki. Ciągnie to jednak za sobą koszty. W stolicy cena samych badań kwalifikacyjnych może sięgnąć nawet 500zł. Jest to jednak wydatek wart swojej ceny - w końcu chodzi o możliwość widzenia!
 
Kliknij tutaj i sprawdź ceny korekty stożka rogówki w Warszawie i Krakowie -> https://vidiummedica.pl/korekta-stozka-rogowki/cennik/

 

Zobacz również