img

Dbanie o wzrok w starszym wieku - na jakie choroby i zaburzenia musimy uważać?

Osoby starsze bardziej niż inne narażone są na rozmaite choroby i dolegliwości narządu wzroku. W ich przypadku kluczowe znaczenie ma odpowiednia profilaktyka: przede wszystkim regularne badania okulistyczne i właściwie zbilansowana dieta. Choć wielu schorzeniom nie można zapobiec, dzięki stosowaniu się do tych dwu prostych zasad można znacznie opóźnić ich rozwój lub przynajmniej załagodzić dolegliwości. Jakie choroby i zaburzenia najczęściej występują u seniorów? Dowiesz się tego z poniższego artykułu.

Jaskra

Jedną z najgroźniejszych chorób oczu występujących u osób starszych jest jaskra. Schorzenie polega na nieodwracalnym uszkodzeniu nerwu wzrokowego i komórek zwojowych siatkówki, w wyniku którego pojawiają się postępujące problemy ze wzrokiem. Nieleczona, może doprowadzić nawet do całkowitej utraty wzroku. Głównym czynnikiem wywołującym jaskrę jest zwiększone ciśnienie wewnątrzgałkowe. Choroba może mieć również podłoże dziedziczne. Zwiększone ryzyko jaskry występuje u osób z cukrzycą. Schorzenie może przez wiele lat rozwijać się zupełnie bezobjawowo. Dlatego w tym przypadku ogromnie ważna jest odpowiednia profilaktyka. Podczas rutynowego badania okulistycznego można wykryć już niewielkie zmiany w strukturze oka, co umożliwia szybkie podjęcie leczenia. Standardowo w diagnostyce jaskry wykonuje się m.in. badanie dna oka, OCT, pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego, badanie pola widzenia, badanie kąta przesączania i tomografię optyczną.

Zaćma

Kolejną groźną chorobą oczu u seniorów jest zaćma. Jest związana z mętnieniem i stopniową utratą elastyczności soczewki, co doprowadza do zaburzenia załamywania docierających do oka promieni świetlnych. Zmętniała, sztywna soczewka traci swoje naturalne właściwości akomodacyjne i nie jest w stanie prawidłowo dostosowywać się do oglądania przedmiotów znajdujących się w różnych odległościach. Choroba może powodować zarówno problemy z widzeniem z bliska, jak i z daleka. Prawdopodobieństwo zachorowania zwiększa się wraz z wiekiem. Na największe ryzyko wystąpienia zaćmy narażone są osoby po 50. roku życia. Podobnie jak w przypadku jaskry, najważniejsze jest jak najszybsze postawienie diagnozy i włączenie leczenia.

Zwyrodnienie plamki żółtej (AMD)

Najczęstszą przyczyną ślepoty u osób starszych jest zwyrodnienie plamki żółtej, polegające na uszkodzeniu centralnej części siatkówki odpowiedzialnej za wyraźne i ostre widzenie. Diagnostyka polega w tym przypadku m.in. na zbadaniu ostrości wzroku, badaniu dna oka w lampie szczelinowej, wykonaniu koherentnej tomografii oka (OCT) oraz przeprowadzeniu angiogriafii fluresceinowej.

Presbiopia (starczowzroczność)

Stopniowe pogarszanie się wzroku nie zawsze musi świadczyć o chorobie. W wielu przypadkach wynika bowiem z naturalnych procesów zachodzących w organizmie pod wpływem starzenia. Starczowzroczność, nazywana także presbiopią lub prezbiopią, jest wadą wzroku związaną ze zmianami w obrębie soczewki pojawiającymi się wraz z wiekiem. Im jesteśmy starsi, tym nasze soczewki stają się mniej elastyczne; osłabieniu ulegają również wpływające na ich kształt mięśnie. Najczęstszym objawem jest pogorszenie widzenia z bliska, np. zamazywanie liter w książce.

 

Zobacz również