img

Korekta stożka rogówki – na czym polega?

Oczy są jednym z najważniejszych organów w naszym ciele. Mało kto wie, że aż 80% informacji o otoczeniu dociera do nas właśnie za pośrednictwem wzroku. Zmysł widzenia jest bezcenny, dlatego gdy tylko pojawiają się jakieś problemy ze wzrokiem nie przechodźmy obok nich obojętnie. Stożek rogówki jest jedną z chorób mogących prowadzić do zaburzeń widzenia. Największe ryzyko zachorowania pojawia się w wieku dojrzewania oraz około 30-35 roku życia. Choroba ma charakter postępujący, w związku z czym wraz z czasem jej objawy mogą się nasilić. Nieleczony stożek rogówki może doprowadzić do przykrych i bardzo bolesnych konsekwencji. W skrajnych przypadkach choroba może nawet doprowadzić do pęknięcia rogówki, czemu towarzyszą gwałtowne dolegliwości bólowe. Aby temu zapobiec, warto jak najszybciej rozpocząć odpowiednią diagnostykę i wdrożyć ewentualne leczenie.

Budowa rogówki

Rogówka jest strukturą znajdującą się w przedniej części gałki ocznej. Jej głównym zadaniem jest ochrona soczewki przed urazami. Rogówka ma budowę złożoną, na którą składają się następujące warstwy: nabłonek przedni rogówki, blaszka graniczna przednia (tzw. błona Bowmana), istota właściwa rogówki, blaszka graniczna tylna (tzw. błona Descemeta) i nabłonek tylny rogówki. Zdrowa rogówka ma regularny, okrągły kształt. W przypadku wystąpienia stożka rogówki struktura ulega zniekształceniu. Pojawia się charakterystyczne uwypuklenie w kształcie stożka, a sama rogówka staje się cieńsza i bardziej podatna na uszkodzenia.

Korekta stożka rogówki - cennik poznasz pod adresem  https://vidiummedica.pl/korekta-stozka-rogowki/cennik/

Korekta stożka rogówki

Czy stożek rogówki może być poddany korekcie? Jak najbardziej. Istnieją trzy podstawowe metody korekcji stożka rogówki. Pierwszą z nich jest zastosowanie soczewek kontaktowych. Do tego celu używane są soczewki twarde lub soczewki hybrydowe. Soczewki są całkowicie nieinwazyjną metodą leczenia, jednak należy pamiętać, że nie są w stanie cofnąć postępowania choroby. Kolejnym sposobem korekty stożka rogówki są pierścienie rogówkowe (pierścienie Intacs). Takie pierścienie wszczepiane są bezpośrednio do rogówki, czego następstwem jest stopniowe spłaszczenie oraz przesunięcie samego stożka. Inną metodą, coraz częściej stosowaną w najlepszych klinikach okulistycznych, jest zabieg Cross Linking. Taki zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym, jest zatem całkowicie bezbolesny. W trakcie zabiegu rogówka jest nasączana specjalnymi kroplami ryboflawiny, po czym następuje naświetlenie jej promieniami UV o odpowiedniej długości. W efekcie takiego zabiegu w istocie właściwej rogówki wytwarzane są dodatkowe mostki, dzięki którym tkanka ulega wzmocnieniu i staje się mniej podatna na odkształcenia.

 

 

Zobacz również