img

Jaka metoda laserowej korekty wzroku będzie dla mnie najlepsza?

Laserowa korekta wzroku to coraz popularniejsza metoda leczenia wad widzenia, jednakże nie jest ona odpowiednia dla każdego. Należy również odpowiednio dobrać metodę, jaką będzie wykonywany zabieg. Laserową korektę wzroku można stosować dopiero po 21 roku życia pacjenta, kiedy oko przestaje rosnąć. Może okazać się ona koniecznością dla osób, które źle znoszą soczewki kontaktowe, borykają się z reakcjami alergicznymi, czy zapaleniem spojówek. Często na operację laserową decydują się też osoby wykonujące konkretne zawody, gdzie okulary lub soczewki nie wchodzą w grę - piloci, kierowcy zawodowi, sportowcy, czy osoby obsługujące różnego rodzaju maszyny. Zdarza się też jednak, że pacjenci decydują się na zabieg po prostu dla wygody. Zanim jednak zostaniemy poddani laserowej korekcie wzroku, to lekarz zdecyduje, czy kwalifikujemy się do takiej operacji.

Różne metody operacji laserowej korekty wzroku

Istnieje kilka metod używanych w zabiegach laserowej korekty wzroku. PRK, EBK, LASEK, LASIK… Te nazwy zapewne niewiele powiedzą pacjentom, dlatego też z pomocą przychodzą lekarze okuliści prowadzący leczenie każdego indywidualnego przypadku. Ostateczna decyzja zawsze należy do pacjenta, lekarz jednakże może doradzić i zawęzić wybór. Każda z metod jest nieco inna, choć wszystkie są bezpieczne i precyzyjne. Wiele zależy od sprzętu używanego w czasie operacji, a różnica może polegać zarówno na samej długości zabiegu, jak i ilości czasu potrzebnego na rekonwalescencję po operacji.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej o laserowej korekcji wzroku --> vidiummedica.pl/laserowakorekcja- wzroku/

Jak wybrać?

Sportowcy powinni zdecydować się na metody powierzchniowe, jak wspomniane wyżej PRK, EBK, LASEK lub LASIK. Wynika to z tego, że sporty, zwłaszcza ekstremalne, mogą zwiększyć ryzyko urazów po zabiegu. W przypadku metod innych niż powierzchniowe odseparowywany jest płatek rogówki, który w wyniku późniejszej kontuzji może się zerwać.

Inaczej sprawy mają się w przypadku osób z bardzo cienką rogówką. Ta właściwość oka dyskwalifikuje na przykład metodę LASIK, lepszym wyborem będą więc tutaj inne metody operacji laserowej korekcji wzroku. Wiele zależy również od tego, jak duża jest wada wzroku, którą chcemy wyleczyć. O dużych wadach wzroku możemy mówić w przypadku -6 dioptrii (jeśli chodzi o krótkowzroczność), +6 dioptrii (jeśli chodzi o nadwzroczność) oraz astygmatyzmu do 5-6 dioptrii. Na ogół do leczenia laserowego kwalifikują się krótkowidze z wadą maksymalnie do -10 dioptrii. Nie jest to jednak sztywna liczba. Metoda FemtoLASIK pozwala na zoperowanie oczu z wadą nawet do -13 dioptrii. W przypadku nadwzroczności zabiegi laserowe są wykonywane do około +6 dioptrii. Tutaj najskuteczniejszą metodą znów może okazać się LASIK.

Co jeszcze decyduje o najlepszej metodzie?

Najnowocześniejszą obecnie dostępną metodą laserowej korekcji wzroku jest FemtoLASIK. Polecana jest szczególnie dla osób z dużymi wadami wzroku. Sam zabieg trwa nie więcej niż 30 minut. W tej operacji nacina się płatek rogówki, następnie laserowo modeluje rogówkę aż do uzyskania jej właściwego kształtu i eliminacji wady. Metoda ta nie sprawdzi się u osób np. z głęboko osadzonymi oczami. Tu lekarze zaproponują najczęściej raczej metodę LASEK. Z kolei metoda EBK polecana będzie osobom z niewielkim astygmatyzmem lub krótkowzrocznością, nie sprawdzi się natomiast w przypadku dalekowidzów, jako, że nie usuwa tej wady skutecznie.

Inna dostępna i polecana metody to na przykład ReLEx smile, w której sam zabieg trwa jedynie kilka minut, bardzo krótki jest też czas rekonwalescencji. Do leczenia skomplikowanych wad natomiast warto spytać okulistę o techniki indywidualne, tzw. Wavefront. Pozwala to na dobranie metody operacji, idealnie dobranej do rodzaju wady i budowy oka indywidualnego pacjenta.

Zobacz również