img

Przeciwwskazania do laserowej korekcji wzroku

`

Laserowa korekcja wzroku jest dziś jednym z najczęściej wykonywanych zabiegów okulistycznych na całym świecie. Dzięki niej wiele osób może znów cieszyć się znakomitą ostrością widzenia i tym samym lepszą jakością codziennego życia. Czy są jednak jakieś przeciwwskazania do poddania się temu zabiegowi?

Rewolucja w leczeniu wad wzroku

Nie ulega wątpliwości, że możliwość wyleczenia wady wzroku na długie lata jest dla wielu pacjentów niezwykle kuszącą opcją. Każdy, kto najpierw musiał pogodzić się z koniecznością noszenia okularów, a potem irytował się uciążliwym zakładaniem soczewek kontaktowych, doskonale wie o czym mowa.

Można powiedzieć, że pojawienie się laserowej korekcji wzroku w 1989 r. zrewolucjonizowało życie pacjentów z krótkowzrocznością, dalekowzrocznością i astygmatyzmem. W Polsce pierwszy taki zabieg przeprowadzono w Katowicach w 1990 r. Od tej pory, metoda ta została udoskonalona zgodnie z najnowocześniejszymi osiągnięciami techniki i medycyny. Z roku na rok zyskuje na popularności, charakteryzuje się niezwykle wysoką skutecznością; jest również mało inwazyjna i bardzo bezpieczna dla pacjenta. Zabiegowi takiemu możemy poddać się – w atrakcyjnej cenie – w Specjalistycznym Centrum Korekcji Wzroku Vidum Medica z oddziałami w Krakowie i Warszawie.

Laserowa korekcja wzroku – jakie są przeciwwskazania?

Niestety, nie u każdego pacjenta można wykonać taki zabieg. Istnieją pewne przeciwwskazania do przeprowadzenia laserowej korekcji wzroku. Należą do nich m.in.: niestabilny stan ogólny pacjenta, niektóre choroby autoimmunologiczne, choroby tarczycy, ciąża i okres karmienia, a także niektóre schorzenia narządu wzroku, takie jak choćby nieustabilizowana wada, nieprawidłowa grubość rogówki, jaskra, zaćma, zespół suchego oka czy patologie siatkówki. Przeciwwskazaniem jest również wiek poniżej 21. roku życia. Co warte podkreślenia - pomimo, że zabieg ten umożliwia skorygowanie wad mieszczących się w zakresie od -12 do +6 dioptrii, a także 6 dioptrii astygmatyzmu, nie oznacza to, że osoby z wadą o większej lub mniejszej wartości nie mogą mu się poddać. Wszystko zależy od wyniku badania kwalifikacyjnego i konsultacji z okulistą – każdy bowiem przypadek wymaga indywidualnego podejścia i oceny. Czasami znaczną ulgą dla pacjenta będzie nawet częściowe zniwelowanie jego wady wzroku.

Szansa na dobre zmiany

Warto pamiętać, że niektóre z przeciwwskazań do laserowej korekcji wzroku są tak naprawdę tylko chwilowe. Po ich ustąpieniu (lub wyleczeniu) zabieg taki staje się możliwy. Bardzo wielu pacjentów, którzy już mu się poddali, zachwala jego niezwykłą wygodę i wysoką skuteczność, dzięki której znów mogą cieszyć się znakomitą ostrością widzenia. Ci zaś, którzy nie mogą skorzystać z laserowej korekcji wzroku, mają jeszcze alternatywę w postaci innych form leczenia wad wzroku, takich jak np. refrakcyjna wymiana soczewki.

Zobacz również