img

Na czym polega zabieg laserowej korekcji wzroku?

Laserowa korekcja wzroku jest jedną z najnowocześniejszych metod leczenia wad refrakcji. Podczas takiego zabiegu w ciągu zaledwie kilku sekund precyzyjnie modeluje się rogówkę, dzięki czemu możliwe jest przywrócenie prawidłowego funkcjonowania układu optycznego oka. Operacje z użyciem lasera są skuteczną metodą leczenia najpowszechniejszych wad refrakcji: krótkowzroczności, nadwzroczności i astygmatyzmu.

Na czym polega laserowa korekcja wzroku?

Laserowa korekcja wzroku umożliwia trwałe usunięcie danej wady refrakcji. Taki zabieg eliminuje konieczność noszenia okularów lub soczewek kontaktowych u osób, które dotychczas musiały ich używać. Korekcję laserową wykonuje się w warunkach ambulatoryjnych, a pobyt pacjenta na sali operacyjnej trwa nie dłużej niż kilkanaście minut. Zabieg jest całkowicie bezbolesny: pacjent otrzymuje znieczulenie miejscowe w postaci kropli anestetycznych. W związku z tym, że nie ma konieczności podawania narkozy, osoba poddawana zabiegowi przez cały czas może być w kontakcie z personelem medycznym i otrzymywać od lekarza informacje o przebiegu operacji. Podczas zabiegu pacjent kładzie się na specjalnym łóżku zabiegowym, nad którym znajduje się sterowane komputerowo urządzenie z laserem. Po aplikacji kropli znieczulających okolice operowanego oka są dezynfekowane, a na twarz nałożona zostaje jałowa chusta. Następnie oko jest zabezpieczane przez odruchem mrugania za pomocą specjalnej rozwórki. Nie jest to w żaden sposób bolesne, nie wiąże się też z dyskomfortem. Gdy oko jest już odpowiednio przygotowane, lekarz przystępuje do odseparowania nabłonka rogówki, po czym następuje zasadnicza część zabiegu. Etap modelowania rogówki za pomocą lasera trwa zaledwie kilka sekund. Następnie lekarz oczyści gałkę oczną i ponownie nakłada oddzielony wcześniej płatek rogówki. Na koniec oko zabezpieczone zostaje opatrunkiem.

Zalety korekcji laserowej

Laserowa korekcja wzroku charakteryzuje się wysoką skutecznością w poprawie jakości widzenia pacjentów z wadami refrakcji. Podczas zabiegu używa się najnowocześniejszego sprzętu (między innymi lasera excimerowego), który został stworzony z myślą o chirurgii refrakcyjnej. Laser posiada zdolność śledzenia gałki ocznej w sześciu płaszczyznach, dlatego gdy tylko pacjent poruszy głową, urządzenie przerywa pracę. Na bezpieczeństwo laserowej korekcji wzroku wpływa również fakt, iż podczas operacji laser nie ma bezpośredniej styczności z powierzchnią oka: całą pracę wykonuje tu wiązka światła. Niewątpliwą zaletą chirurgii refrakcyjnej jest także to, że zabieg laserowy trwa bardzo krótko, dzięki czemu dyskomfort pacjenta związany z operacją zmniejszony jest do minimum. W związku z tym, że do laserowej korekcji wzroku używa się zaawansowanego sprzętu medycznego, ryzyko pojawienia się komplikacji i skutków ubocznych szacowane jest na poziomie 1 na 10 000 przypadków.

Laserowa korekcja wzroku – kto może poddać się zabiegowi?

Za pomocą chirurgii refrakcyjnej można wyleczyć krótkowzroczność, nadwzroczność i astygmatyzm. Do zabiegu mogą przystąpić osoby pełnoletnie, najlepiej po ukończeniu 21 roku życia. Jest to związane z tym, że laserowa korekcja wzroku może być przeprowadzona tylko w przypadku ustabilizowanej wady wzroku – a więc takiej, która nie uległa zmianie w przeciągu ostatnich sześciu miesięcy.

Kwalifikacja do laserowej korekcji wzroku

Aby zostać zakwalifikowanym do zabiegu korekcji laserowej należy przejść odpowiednie badania. Pierwszym etapem jest dokładny wywiad lekarski, podczas którego pacjent odpowiada na pytania dotyczące stanu jego zdrowia. Następnie wykonywane są szczegółowe badania okulistyczne. Do ich przeprowadzenia wystarczy kilka godzin, dlatego pacjent może załatwić wszystko jednego dnia. Takie badania są w pełni bezbolesne. Na podstawie wyników lekarz może dokonać kompleksowej oceny stanu narządu wzroku oraz wyjaśnić pacjentowi proponowane metody zabiegu laserowego. Przejście procedury kwalifikacyjnej jest konieczne nie tylko w celu dobrania najlepszej metody leczenia, lecz także do wyeliminowania ewentualnych przeciwwskazań do zabiegu laserowego. Przeprowadzenie korekcji laserowej nie jest możliwe przede wszystkim u pacjentów z jaskrą, zaćmą, odwarstwieniem siatkówki, zespołem suchego oka oraz stanem zapalnym w obrębie oczu. Dyskwalifikacją do zabiegu mogą być także niektóre choroby ogólnoustrojowe, np. schorzenia reumatyczne i neurologiczne.

Zobacz również