img

Dbanie o wzrok na starość - suplementy

Presbiopia, czyli stopniowe pogarszanie się wzroku u osób po czterdziestce, często nazywana jest chorobą oczu. W rzeczywistości nie jest to jednak typowe schorzenie, lecz raczej wada wzroku polegająca na upośledzeniu funkcjonowania elementów układu optycznego oka. To naturalny proces fizjologiczny wynikający ze starzenia się organizmu. To, że możemy wyraźnie widzieć przedmioty znajdujące się w różnych odległościach od nas, jest możliwe dzięki tzw. akomodacji soczewki oka. Wraz z wiekiem soczewka traci naturalną dla siebie elastyczność, a my zaczynamy mieć problem z ostrością widzenia. Ponieważ oko nie może płynnie dostosować się do widzenia obiektów bliskich i dalekich, musimy sięgać po okulary. U osób starszych zwiększa się też prawdopodobieństwo pojawienia się groźnych chorób oczu: m.in. zaćmy, jaskry czy zwyrodnienia plamki żółtej. Takie schorzenia mogą nie tylko pogorszyć komfort życia, lecz także uniemożliwić samodzielne wykonywanie najprostszych codziennych czynności. Jednym ze sposobów poprawiających kondycję naszego wzroku jest stosowanie suplementów. Są one szczególnie ważne dla seniorów. Dlaczego? O tym w dzisiejszym artykule. 

Osoby starsze powinny dbać o wzrok

… co do tego nikt nie powinien mieć żadnych wątpliwości. Dolegliwości oczy dotykają przeszło 90% seniorów. Aby móc jak najdłużej cieszyć się dobrym zdrowiem należy pamiętać o podstawowych kwestiach: odpowiedniej diecie i systematycznych wizytach u okulisty. To, czym się odżywiamy, ma bezpośredni wpływ na kondycję całego naszego organizmu. Do prawidłowego funkcjonowania narządu wzroku niezbędne są pewne witaminy i minerały: wit. A, C i E oraz cynk, selen i miedź. Ich pozytywny wpływ na oczy wynika z dużej zawartości naturalnych antyoksydantów, czyli substancji neutralizujących wolne rodniki. Ich bogatym źródłem są duże liście zielonych warzyw, ryby i owoce. Równie ważne jest regularne badanie oczu. Częste wizyty u okulisty są zalecane każdemu – nie tylko osobom z wadami wzroku. Wczesna diagnoza jest bardzo ważna: na podstawie badania okulistycznego można wykryć ewentualne zmiany i wdrożyć odpowiednie leczenie już na bardzo wczesnym etapie, dzięki czemu możemy zachować komfort widzenia na dłuższy czas. Gabinety lekarskie powinny regularnie odwiedzać zwłaszcza osoby po sześćdziesiątce.

Suplementy diety na dobry wzrok u seniorów

Aby uzupełnić poziom witamin i minerałów warto stosować także specjalne suplementy. Takie preparaty są polecane zwłaszcza osobom starszym oraz tym, którzy z jakiegoś powodu nie mogą włączyć do diety danych produktów (np. z powodu alergii lub po prostu dlatego, że ich nie lubią). Dostępne są suplementy zawierające wszystkie składniki chroniące oczy przed niekorzystnym działaniem wolnych rodników, dlatego wybierając takie produkty możemy w realny sposób wpłynąć na poprawę kondycji wzroku. Skład tego rodzaju preparatów jest tak zbilansowany, by znalazły się w nich wszystkie niezbędne witaminy i minerały, jak również inne substancje niezbędne dla zdrowia oczu (m.in., luteina i kwasy omega-3).

 

Zobacz również