img

Powrót do pracy po refrakcyjnej wymianie soczewki - kiedy?

Refrakcyjna wymiana soczewki to jeden z najnowocześniejszych oferowanych przez okulistów zabiegów. Pozwala na zniwelowanie nawet kilku wad wzroku jednocześnie i całkowite pozbycie się konieczności noszenia okularów, nawet u pacjentów, którzy przed zabiegiem musieli nosić więcej niż jedną parę. Jest zabiegiem bezpiecznym i szybkim, dlatego też coraz chętniej jest wybierany przez pacjentów w całym kraju. Z czym wiąże się decyzja o poddaniu się refrakcyjnej wymianie soczewki? Czy trzeba przygotować się na długie zwolnienie lekarskie?

Ile trwa zabieg refrakcyjnej wymiany soczewki?

Refrakcyjną wymianę soczewki proponuje się często osobom, u których laserowa operacja wzroku nie jest możliwa. Może tak być ze względu na zbyt cienką rogówkę, którą laser mógłby bezpowrotnie uszkodzić. Jest to też dobre rozwiązanie u osób, u których występuje zarówno krótko- czy dalekowzroczność, jak i astygmatyzm. Okuliści coraz częściej zalecają też refrakcyjną wymianę soczewki osobom po 40 roku życia. Oprócz zniwelowania wad wzroku stanowi ona bowiem profilaktykę zaćmy.
Sama operacja trwa około 15 lub 20 minut. Jest to zabieg szybki i bezbolesny. Nie wymaga również hospitalizacji - pacjent może udać się do domu niemal tuż po operacji. Refrakcyjna wymiana soczewki wykonywana jest w znieczuleniu miejscowym. Przed rozpoczęciem zabiegu na oko aplikowane są specjalne krople znieczulające. Następnie na powierzchni oka wykonuje się dwa nacięcia. Naturalna soczewka pacjenta jest rozbijana za pomocą ultradźwięków, a na jej miejsce wprowadza się soczewkę syntetyczną. Implant jest przygotowany wcześniej z myślą o danym pacjencie, na podstawie wywiadu z lekarzem i po dokładnych badaniach okulistycznych. W ten sposób można mieć pewność, że nowa soczewka dokładnie odpowiada potrzebom i wymaganiom pacjenta. 

Rekonwalescencja po refrakcyjnej wymianie soczewki

Refrakcyjna wymiana soczewki jest operacją mało inwazyjną. Nacięcia wykonane na gałce ocznej nie wymagają nawet opatrunku; ze względu na swój niewielki rozmiar zagoją się samoistnie już po kilku dniach. Po refrakcyjnej wymianie soczewki nie jest konieczny szczególny proces rekonwalescencji. Należy jednak stosować się do zaleceń lekarza. Nie wolno prowadzić samochodu bezpośrednio po zabiegu, dlatego też na operację lepiej nie przyjeżdżać jako kierowca.
Trzeba zadbać o oczy, szczególnie w pierwszym okresie po zabiegu. Jeśli okulista przepisze krople do oczu, należy stosować je zgodnie z zaleceniami. Poleca się unikać wysiłku fizycznego, a nawet samodzielnego mycia głowy przez pierwsze dni po zabiegu. Nie wolno też zapominać o okularach przeciwsłonecznych z dobrym filtrem UV, nawet w pochmurne dni.

Kiedy można wrócić do pracy po refrakcyjnej wymianie soczewki?

To, jak długo będzie goić się oko, a także jak długo potrwa przyzwyczajenie się do nowego widzenia po operacji refrakcyjnej wymiany soczewki, zależy w dużej mierze od indywidualnych uwarunkowań organizmu danego pacjenta. Każdy reaguje inaczej na ingerencję tego typu i może się zdarzyć, że u jednego pacjenta rekonwalescencja potrwa krócej, a u innego dłużej. Jeśli chodzi o powrót do pracy, jest zależne też od wykonywanego zawodu. Inaczej sprawy się mają u pracowników biurowych, inaczej u fizycznych. Każdy wystawiony jest na inne czynniki ryzyka w swoim miejscu pracy. W biurze niekorzystne może być długotrwałe przebywanie przed ekranem i w klimatyzowanym pomieszczeniu. W przypadku pracy fizycznej, pacjent narażony może być na pył, czy kurz, a także negatywny wpływ samego wysiłku fizycznego na stan oka. Dlatego też trudno jest jednoznacznie określić czas, po którym można wrócić do pracy. Może to być od tygodnia do nawet czterech lub więcej. Należy regularnie przychodzić na wizyty kontrolne i wrócić do pracy jedynie, gdy otrzyma się na to zgodę lekarza.

 

 

Zobacz również