img

Powikłania po refrakcyjnej wymianie soczewki

Niezależnie od tego, w jakim wieku jesteśmy - chcemy cieszyć się dobrym wzrokiem i czerpać z życia pełnymi garściami. Refrakcyjna wymiana soczewki ma na celu umożliwienie pacjentowi pozbycia się okularów - niezależnie czy cierpi on na krótkowzroczność, nadwzroczność, czy astygmatyzm. Dzięki temu zabiegowi możemy cieszyć się dobrym wzrokiem do końca życia oraz nie musimy obawiać się zachowania w przyszłości zaćmy, gdyż katarakta nie występuje w przypadku sztucznych soczewek. Czy zabieg ten należy do bezpiecznych? Jak trzeba się przygotować do zabiegu wszczepienia sztucznej soczewki?

Refrakcyjna wymiana soczewki - na czym polega zabieg? 

Sama operacja trwa zaledwie kilkanaście minut i  procedurami jest bardzo zbliżona do zabiegu usunięcia zaćmy. Pacjent przez cały czas pozostaje świadomy - oko jest po prostu znieczulane kroplami. Lekarz najpierw usuwa naturalną soczewkę, a później na jej miejsce wszczepia sztuczną soczewkę ze skorygowaną refrakcją. Soczewki mogą być wyposażone w filtr światła niebieskiego, co korzystnie wpływa na utrzymanie zdrowej kondycji wzroku. 

Co ważne, zaraz po zabiegu pacjent może wrócić do domu, choć kolejnego dnia powinien zjawić się na wizycie kontrolnej w celu zdjęcia opatrunku pozabiegowego. Przed samą operacją konieczne jest przeprowadzenie kompletu badań kwalifikacyjnych obejmujących m.in. badanie gęstości komórek śródbłonka, biometrię medyczną OCT plamek i tarcz nll, a także topografię rogówki. Pozwoli to lekarzowi dopasować soczewki do naszej wady wzroku i naszych codziennych potrzeb. Dla naszego bezpieczeństwa oprócz badań okulistycznych powinniśmy także zdecydować się na wykonanie badań laboratoryjnych, tj. oznaczenie grupy krwi, morfologia, układ krzepnięcia. Jedynie ciężki stan pacjenta jest przeciwwskazaniem do wykonania wszczepu.

Refrakcyjna wymiana soczewki - dla kogo? 

Zabieg refrakcyjnej wymiany soczewki wykonuje się u pacjentów powyżej 45 roku życia, których wada wzroku nie pozwala na typową korekcję za pomocą lasera. W zależności od doboru soczewek największe korzyści z tego zabiegu wyniosą osoby cierpiące na krótkowzroczność, nadwzroczność, a także astygmatyzm. To także dobre rozwiązanie dla pacjentów zmagających się ze starczowzrocznością (prezbiopią). Refrakcyjna wymiana soczewki pozwoli zapomnieć o okularach do czytania raz na zawsze. 

Refrakcyjna wymiana soczewki - powikłania po zabieg 

Zabieg refrakcyjnej wymiany soczewek jest bardzo bezpieczny i wiąże się ze znikomym ryzykiem powikłań. Konieczny jest jednak okres rekonwalescencji, który zazwyczaj nie trwa długo, a pacjent szybko może wrócić do trybu życia sprzed operacji. Przede wszystkim należy stosować się do wszelkich zaleceń lekarza - nie zapominajmy zarówno o kroplach, jak i wizytach kontrolnych. Przez pierwszy miesiąc wskazane jest unikanie wysiłku fizycznego, a przez pierwsze dwa tygodnie - nie powinniśmy samodzielnie myć głowy. W słoneczny dni pamiętajmy o założenie okularów przeciwsłonecznych ze specjalnym filtrem UV, gdyż w pierwszych tygodniach po zabiegu nasz narząd wzroku jest niezwykle wrażliwy. 

 

 

Zobacz również