img

Jak wygląda zabieg refrakcyjnej wymiany soczewki?

​Choć wiele dziedzin medycyny zrobiło znaczne postępy na przestrzeni ostatnich dekad, w okulistyce możemy mówić o prawdziwej rewolucji. Problemy, które jeszcze niedawno stanowiły poważny problem, dziś możemy wyeliminować za pomocą laseroterapii lub drobnych zabiegów, po których tego samego dnia możemy już wrócić do domu. Jednym z takich zabiegów jest refrakcyjna wymiana soczewki. Pozwala uniknąć on w przyszłości powstania zaćmy, a także koryguje niektóre wady wzroku. Co ciekawe, na ten zabieg mogą się zdecydować także osoby, które przeszły już laserową korektę wzroku.

Refrakcyjna wymiana soczewki - dla kogo?

Najbardziej zadowolone z zabiegu refrakcyjnej wymiany soczewki będą zadowolone osoby, które cierpią na nadwzroczność (hyperopię) i starczowzroczność (presbiopię). Co ważne - z tego zabiegu mogą skorzystać osoby, które zostały wykluczone z zabiegu laserowej korekcji wzroku. Dzięki temu zabiegowi nie będziemy się musieli martwić także o wystąpienie jaskry, gdyż sztuczna soczewka nie jest podatna na zmętnienia. W związku z tym, że w przeciwieństwie do laserowej korekty wzroku, zabieg ten koryguje starczowzroczność, najczęściej korzystają z niego osoby powyżej czterdziestego roku życia. Jeśli zdecydujemy się na wszczepienie soczewki wieloogniskowej, nie będziemy już potrzebować okularów ani do widzenia z daleka, ani z bliska - to wygodne zwłaszcza dla osób, które nie potrafią się przyzwyczaić do noszenia okularów na co dzień. 

Przebieg zabiegu refrakcyjnej wymiany soczewki

W trakcie zabiegu lekarz usuwa naszą naturalną, fizjologiczną soczewkę i zastępuje ją sztuczną - implantem soczewkowym. Zabiegu tego typu są dość popularne, dlatego pełne powodzenie zabiegu zwykle jest oceniane jako bardzo wysokie, jednak jako że jest to zabieg inwazyjny, to warto mieć na uwadze ewentualne zagrożenia chirurgiczne, o których zostaniemy poinformowani przez lekarza na wizycie kwalifikacyjnej. Największymi zaletami tego zabiegu jest przede wszystkim to, że po wymianie soczewki nie będziemy musieli nosić okularów do końca życia, a nasza siatkówka, dzięki specjalnym filtrom, będzie skutecznie chroniona przed promieniami UV.

Ile trwa zabieg refrakcyjnej wymiany soczewki?

Cały zabieg trwa zwykle nie więcej niż 20 minut i jest przeprowadzony pod znieczuleniem miejscowym, dzięki czemu jest całkowicie bezbolesny. Pacjent może wrócić do domu już po kilku godzinach od zabiegu, choć bezpośrednio po nim, oko będzie zasłonięte opatrunkiem (lekarz zdejmuje go na wizycie kontrolnej następnego dnia). Wzrok poprawia się już kilka dni po operacji, choć mózg potrzebuje czasem kilka tygodni, aby się przystosować do nowej sytuacji. W celu osiągnięcia najlepszych rezultatów powinno się zastosować zabieg na obu obojgu oczach. Oczywiście, podobnie jak w przypadku innych operacji oczu, przez jakiś czas powinniśmy zrezygnować z wysiłku i uprawiania sportu. W większości przypadku pacjenci mogą wrócić do aktywności fizycznej już po dwóch tygodniach, jednak warto stosować się do wszelkich zaleceń lekarza i jeśli uzna on, że należy jeszcze poczekać, to czekajmy.
 
Choć z zabiegu może potencjalnie może skorzystać każdy, to lekarz musi ocenić czy zabieg ma szanse powodzenia, gdyż implanty soczewkowe sprawdzają się tylko w zdrowym oku. Nie chodzi tu oczywiście o wadę wzroku, a o choroby oczu - zabiegu tego typu nie powinno się wykonywać u osób, u których współistnienieją zmiany cukrzycowe lub jaskra. 

 

 

Zobacz również