img

Które soczewki będą dla mnie najlepsze?

​Minęły już czasy, gdy okulary były (zwłaszcza wśród młodzieży) wyśmiewane. Obecnie niejednokrotnie stanowią one modne akcesorium. Dla wielu osób wciąż jednak okulary nie są wygodnym rozwiązaniem lub nie są wskazane ze względu na prowadzony tryb życia. Powszechnie lubianą alternatywą są soczewki kontaktowe. Warto dowiedzieć się czegoś na ich temat, jako, że istnieją różne rodzaje soczewek, a od dobrania odpowiednich zależy nie tylko komfort ich noszenia, ale także to, jak szybko uda się zniwelować wadę wzroku.

Dlaczego trzeba dobrze dobrać soczewki?

Soczewki kontaktowe to szalenie wygodne rozwiązanie. Bywa szczególnie polecane osobom, u których różnica w sile wady wzroku między jednym a drugim okiem jest duża (powyżej trzech dioptrii). Często w takich wypadkach trudno jest dobrać okulary, w przypadku soczewek kontaktowych jest to jednak dużo mniejszy problem. Ponadto soczewki można dopasować do swoich indywidualnych potrzeb i stylu życia. Nie utrudniają życia tak, jak to bywa z okularami - można w nich iść na basen czy siłownię, nie będą przeszkadzać w kinie ani na imprezie, nie zaparują przy nagłych zmianach temperatury.
Istotne jest jednak, by dobrać je odpowiednio. Powinno się to robić u specjalisty, optyka, który pomoże wybrać produkt. Zbyt duże soczewki mogą doprowadzić do zapalenia spojówek i będą niewygodne. Soczewki o nieodpowiednim kształcie będą uciskać rogówkę, a to może również prowadzić do infekcji. W niektórych przypadkach soczewki kontaktowe w ogóle nie są wskazane. Unikać ich powinny kobiety w ciąży, osoby cierpiące na tzw. zespół suchego oka, a także alergicy, zwłaszcza w okresie najsilniejszych objawów uczulenia na pyłki, czy kurz.

Rodzaje soczewek kontaktowych

Soczewki kontaktowe podzielić można ze względu na kilka kryteriów - od materiału, przez czas noszenia, po powód, dla którego je nosimy. Wybierając soczewki kontaktowe trzeba więc podjąć niejedną decyzję.
Soczewki kontaktowe wykonane mogą być z twardszych lub bardziej miękkich materiałów. Twardsze, zrobione z organicznego szkła nieco lepiej przepuszczają tlen, ale są wysoce niewygodne i aktualnie praktycznie wychodzą z użycia. Miękkie soczewki, hydrożelowe lub silikonowo-hydrożelowe, są dużo bardziej elastyczne, a dzięki temu wygodniejsze.
Różny jest czas użytkowania soczewek. Zależnie więc od tego, jak długo chcemy korzystać z jednego zestawu, możemy zdecydować się na jeden z dostępnych wariantów. Istnieją soczewki jednodniowe, które po jednorazowym użyciu należy wyrzucić. Są też soczewki dwutygodniowe lub miesięczne, które nosimy codziennie przez określony czas, i dopiero po tym okresie należy nabyć kolejne. O te trzeba dbać każdego dnia - dezynfekować je i odpowiednio przechowywać, aby nie rozwijały się na nich zarazki.
Również czas przez jaki chcemy nosić soczewki jest istotnym kryterium. Są soczewki dziennie, które nosić można do 14 godzin w ciągu doby; soczewki elastyczne, które nosić można przez kilka dni bez przerwy, także w nocy; a także soczewki ciągłe, które można nosić bez przerwy nawet do miesiąca.
Na koniec bardzo ważne jest do czego przeznaczone są soczewki. Zależnie od tego, jaką wadę wzroku korygujemy dobrać należy odpowiednie soczewki. Inny typ przeznaczony będzie dla osób krótkowzrocznych, a inne dla tych, które skorygować chcą astygmatyzm. Istnieją również soczewki stosowane jako opatrunek w przypadku urazów rogówki lub jako nośnik leków. Wreszcie istnieją soczewki, których zadaniem jest zmiana koloru tęczówki oka, czy to w celach czysto kosmetycznych, czy żeby zakryć wady zewnętrznej części oka lub na przykład zakryć zaćmę.

 

 

Zobacz również