img

Zabieg Topoguided - co to jest?

Stożek rogówki to dość poważne schorzenie oczu, które może objawić się już w stosunkowo młodym wieku. W jego wyniku dochodzi do poważnego zaburzenia widzenia, w którym często nie mogą pomóc ani okulary, ani soczewki kontaktowe, zwłaszcza na zaawansowanym etapie choroby. Ostatecznym rozwiązaniem problemów ze stożkiem jest przeszczep rogówki. Zanim jednak do tego dojdzie, istnieje kilka innych metod, które pozwalają na zdecydowane spowolnienie rozwoju choroby. Nowoczesna medycyna pozwala na przeprowadzenie nawet kilku różnych rodzajów zabiegów dla pacjentów ze stożkiem rogówki, lekarz okulista pomoże więc dobrać najlepszą opcję zależnie od indywidualnych uwarunkowań i potrzeb pacjenta.

Stożek rogówki - na czym polega?

Stożek rogówki to stosunkowo tajemnicza choroba. Nie do końca znane są jej przyczyny - lekarze mówią o uwarunkowaniach genetycznych, lub innych chorobach, które mogą wpływać na rozwój również tego schorzenia, jak powikłania po zapaleniu spojówek, a nawet astma, czy alergie. Za czynnik ryzyka uznaje się też nieprawidłowy stan włókien kolagenowych - to właśnie z nich zbudowana jest rogówka.
W przypadku stożka, rogówka odkształca się. Staje się cienka i trafi swój naturalny, uwypuklony kształt, a zamiast tego zaczyna przypominać stożek - stąd nazwa. Jest to poważne schorzenie, dlatego, że rogówka, oprócz funkcji ochronnej, ma przede wszystkim za zadanie skupiać promienie słoneczne na siatkówce, co pozwala widzieć. W przypadku odkształcenia rogówki, promienie te nie padają na siatkówkę prawidłowo, a to powoduje zaburzenie widzenia.
Szansą na całkowite zniwelowanie stożka rogówki, jest przeszczep rogówki i wprowadzenie do oka implantu. Jednakże nauka oferuje również rozwiązania tymczasowe, pozwalające na znaczne poprawienie komfortu pacjenta i jego wzroku. Technologie obecnie dostępne gwarantują bezpieczeństwo i skuteczność wykonywanych operacji.

Zabieg Topoguided oraz inne możliwości

Nazwa zabiegu Topoguided pochodzi od angielskiego „topography-guided”. Polega na modelowaniu rogówki za pomocą lasera, aby nadać jej pożądany kształt i przywrócić naturalną krzywiznę. Następuje to po serii badań, które mają na celu mapowanie rogówki. Przeprowadza się liczne pomiary przedniej części rogówki, aby stworzyć swego rodzaju plan, który następnie służy za bazę do określenia w jaki sposób powinna być wymodelowana rogówka. Następnie laserem zmienia się powierzchnię rogówki jednocześnie korygując wadę. Znacząco poprawia to stan widzenia u pacjenta.
Najczęściej zabieg ten stosuje się wraz z inną operacją - cross-linkingiem. Cross linking polecany jest głównie pacjentom o niezbyt zaawansowanym stożku rogówki. Ten zabieg również nie pozwala na całkowite uleczenie choroby, jednakże może zdecydowanie odwlec w czasie konieczność przeszczepienia rogówki. W cross-linkingu oko pacjenta wystawiane jest na działanie promieni ultrafioletowych UVA, które pozwalają na tworzenie się nowych wiązań między włóknami kolagenu, co usztywnia i wzmacnia rogówkę. Zabieg rozpoczyna się od znieczulenia miejscowego a następnie zakropienia oka ryboflawiną, która jest substancją fotouczulającą - uwrażliwia oko na promienie UVA, co wspomaga skuteczność zabiegu.
Połączenie operacji Topoguided z Crosslinkingiem daje świetne efekty - dzięki Topoguided rogówce zostaje przywrócony bardziej naturalny kształt i tym samym poprawione jest widzenie. Crosslinking z kolei gwarantuje poprawę jakości rogówki poprzez zagęszczenie sieci wiązań między włóknami kolagenowymi, dzięki czemu rogówka będzie mocniejsza i mniej podatna na odkształcenia.

 

 

 

Zobacz również