img

Zabieg metodą topoguided - ceny w Krakowie?

Leczenie stożka rogówki osiągnęło w nowoczesnej medycynie stosunkowo wysoki poziom. Jeszcze kilkanaście lat temu najlepszą możliwością był przeszczep rogówki. Operacja ta jednak odznaczała się stosunkowo wysokim ryzykiem. Oprócz tego okuliści mogli zaproponować głównie twarde soczewki kontaktowe, które raczej pozwalały na zahamowanie dalszego rozwoju stożka, niż na jego faktyczne leczenie.
Dziś technologia daje nowe możliwości, z pomocą nowoczesnych zabiegów można wzmocnić rogówkę, zahamować odkształcanie się rogówki, a nawet przywrócić jej stosunkowo normalny kształt. Jedną z opcji jest zabieg topoguided.
 

Metoda topoguided - co to jest i na czym to polega?

Skrócona nazwa zabiegu pochodzi właściwie od angielskiego „topography-guided” i jest laserową operacją modelowania rogówki. Zanim jednak dojdzie do zabiegu, przeprowadzana jest długa seria badań, mająca na celu dokładne zmapowanie rogówki i określenie stopnia zaawansowania stożka. Mapowanie rogówki pozwala również na precyzyjne jej wymodelowanie laserem w czasie zabiegu.
Do zabiegu topoguided konieczne jest usunięcie nabłonka laserem excimerowym. Następnie laser działa w każdym punkcie rogówki indywidualnie wyrównując jej powierzchnię.
Operację topoguided łączy się najczęściej z zabiegiem cross-linkingu. Zwany inaczej sieciowaniem, zabieg ten polega na naświetlaniu oka promieniowaniem UVA po uprzednim zakropieniu oczu ryboflawiną. Powoduje to wzmocnienie połączeń między włóknami kolagenu w rogówce i pozwala utrzymać ją w miejscu, hamując dalszy rozwój stożka. Kombinacja tych dwóch operacji pozwala na wyrównanie stożka rogówki i przywrócenie jej bardziej naturalnego kształtu przy jednoczesnym jej wzmocnieniu i usztywnieniu.
 

Zabieg metodą topoguided - dla kogo?

Zabieg topoguided polecany jest przede wszystkim osobom ze stożkiem rogówki w średniozaawansowanym stopniu rozwoju. W przypadku niewielkiego stożka zabieg ten nie jest bowiem konieczny, a w przypadku bardzo zaawansowanego schorzenia może okazać się mało skuteczny. To kolejny powód, dla którego badania kwalifikacyjne i diagnostyczne przed zabiegiem są tak ważne - pozwolą one okuliście ocenić, czy pacjent może zostać poddany zabiegowi.
 

Zabieg metodą topoguided - jakie są ceny w Krakowie?

Leczenie stożka rogówki to niestety niemały wydatek. Warto jednak pamiętać, że same soczewki kontaktowe nie wystarczą, by zniwelować objawy stożka, a nieleczony może doprowadzić do bardzo poważnych zaburzeń wzroku.
Same badania kwalifikacyjne w Krakowie to koszt około 350zł. Zabieg topoguided kosztuje od 3000zł do 3500zł. W połączeniu z crosslinkingiem koszt ten wzrosnąć może nawet do 5000zł.

 

Zobacz również