img

Soczewki wewnątrzgałkowe jednoogniskowe

Soczewki wewnątrzgałkowe są strukturami wykonanymi z tworzywa sztucznego. Wszczepia się je do oka w celu zastąpienia naturalnej soczewki pacjenta usuniętej na drodze operacyjnej. Soczewki wewnątrzgałkowe stosuje się najczęściej u pacjentów, którzy przeszli zabieg usunięcia zaćmy. Dzięki soczewkom wewnątrzgałkowym możliwe jest odzyskanie wzroku oraz znaczna poprawa jakości widzenia. Soczewki wewnątrzgałkowe posiadają zdolność do skupiania lub rozpraszania promieni świetlnych. Istnieje kilka podziałów soczewek wewnątrzgałkowych. Jednym z nich jest rozróżnienie na soczewki wewnątrzgałkowe jednoogniskowe oraz soczewki wewnątrzgałkowe wieloogniskowe. W dzisiejszym artykule wyjaśnimy, czym są soczewki jednoogniskowe.

Jak działają soczewki jednoogniskowe?

W większości przypadków soczewki jednoogniskowe stosowane są u pacjentów po operacji usunięcia zaćmy. Należy wiedzieć, że chociaż soczewki jednoogniskowe poprawiają wzrok, nie są one w stanie wyeliminować wad refrakcyjnych. Dotyczy to większości soczewek wszczepianych podczas zabiegów refundowanych przez NFZ. Stosując soczewki refrakcyjne u pacjentów z zaćmą można poprawić, a niekiedy nawet przywrócić wzrok utracony na skutek choroby. Tego rodzaju soczewki nie mogą jednak skorygować astygmatyzmu oraz krótkowzroczności. W nowoczesnych klinikach okulistycznych zastosowanie mają również specjalne soczewki jednoogniskowe asferyczne. Są one w stanie zminimalizować ryzyko powstania astygmatyzmu pooperacyjnego.

Budowa optyczna soczewek jednoogniskowych

Właściwości soczewek jednoogniskowych w bezpośredni sposób wynikają z ich budowy. Jak wskazuje już sama nazwa, soczewki jednoogniskowe posiadają tylko jedno ognisko skupiania promieni świetlnych. Innymi słowy, za ich pomocą możliwe jest poprawienie widzenia w tylko jednym zakresie. W większości przypadków u pacjentów z zaćmą stosowane są soczewki jednoogniskowe zapewniające widzenie dali. Jednak do czytania, używania telefonu komórkowego czy oglądania przedmiotów z bliska pacjenci nadal będą potrzebowali okularów. Soczewki jednoogniskowe stosowane w nowoczesnej okulistyce są zbudowane z okrągłej części środkowej, która jest podtrzymywana na właściwym miejscu za pomocą dwóch haptenów (tzn. specjalnych ramion).

Rodzaje soczewek jednoogniskowych

Wśród soczewek jednoogniskowych wyróżnia się kilka rodzajów. Najczęściej zaleca się stosowanie soczewek jednoogniskowych asferycznych lub soczewek jednoogniskowych żółtych z filtrem światła niebieskiego. Obydwa typy soczewek są miękkie i zwijalne, co oznacza, że można je w bardzo łatwy sposób wprowadzić do oka wykonując przy tym jedynie małe nacięcie. Tego rodzaju soczewki pozwalają na znaczne zmniejszenie ryzyka wtórnego zmętnienia soczewki u pacjentów po usunięciu zaćmy oraz wspomnianego wcześniej astygmatyzmu pooperacyjnego. Osobnym rodzajem soczewek są soczewki jednoogniskowe toryczne. Takie soczewki pozwalają pacjentom z astygmatyzmem na pozbycie się konieczności noszenia okularów – zarówno do widzenia z daleka, jak i z bliska.

 

 

Zobacz również