img

Zaćma - fakty i mity

Jedna z najgroźniejszych chorób oczu. Statystycznie również jedna z najczęstszych przyczyn utraty wzroku. Operacje tej choroby to według WHO najczęściej aktualnie wykonywane zabiegi na schorzenia oczu. A mimo, że coraz powszechniejsza, wciąż narasta wokół niej wiele mitów. Zaćma, czy inaczej katarakta, bo to o niej mowa, wydaje się nadal być mało rozpoznawalna, a wiedza na jej temat wśród pacjentów niewielka. Co należy wiedzieć o zaćmie? Co jest faktem, a co mitem?

Mit: choroba ta dotyka tylko starszych osób

Zaćmę przypisuje się na ogół osobom starszym. I rzeczywiście najczęściej występuje ona u osób po 50 roku życia. Wynika to z faktu, że najczęstszą przyczyną rozwoju zaćmy jest starzenie się organizmu i związane z nim zmiany w procesach metabolicznych w organizmie. Katarakta polega na zmętnieniu soczewki, i może ono wystąpić właśnie w następstwie zmian w metabolizmie pacjenta. Nie jest to jednak jedyna przyczyna występowania tej choroby. Może ona być powikłaniem chociażby cukrzycy i wystąpić u osób znacznie młodszych. Istnieje też zaćma wrodzona, występująca już u noworodków i niemowląt. Ten rodzaj zaćmy może być spowodowany uwarunkowaniami genetycznymi, bądź chorobami, które przeszła matka w ciąży. Szczególnie dotyczy to chorób wirusowych, jak grypa, czy różyczka. 

Fakt: zaćmę można operować na każdym etapie rozwoju

Im wcześniej, tym lepiej. Prawdą jest jednak, że zaćma może być operowana na każdym etapie rozwoju choroby. Leczenie jest stosunkowo kosztowne, same badania kwalifikacyjne mogą kosztować do 400zł, a zabieg wraz z soczewką to koszt od 2000zł do nawet 8000zł. Wszystko zależy od tego, jak zaawansowaną soczewkę wybierze pacjent. Oznacza to jednak, że w przypadku wcześnie wykrytej zaćmy pacjent ma czas na podjęcie decyzji o operacji i na uzyskanie funduszy. Nie ma wielkiego pośpiechu. Z czasem wzrok będzie coraz słabszy, co może utrudnić wykonywanie codziennych czynności, jednak zabieg może być wykonany nawet na późniejszym etapie choroby.

Mit: po usunięciu zaćmy trzeba nosić okulary

Jedną z ogromnych zalet zabiegu operacyjnego usunięcia zaćmy jest możliwość usunięcia przy okazji także problemu krótkowzroczności, nadwzroczności, czy astygmatyzmu. Operacja usunięcia zaćmy polega bowiem na całkowitym usunięciu zmętniałej soczewki i zastąpieniu jej implantem. Syntetyczna soczewka wprowadzana do oka pacjenta jest indywidualnie przygotowywana zależnie od jego potrzeb i życzeń.
W ramach badań kwalifikacyjnych do operacji zaćmy lekarz sprawdza nie tylko stopień zaawansowania tej choroby, ale także ogólny stan oczu pacjenta, wady wzroku, które u niego występują, a także dopytuje o preferencje i oczekiwania pacjenta. W ten sposób można dobrać soczewkę o odpowiedniej mocy, która zapewni wyraźne widzenie i pozwoli raz na zawsze pozbyć się okularów.
Dodatkowo implant soczewki wyposażony może być w filtr UV, czy filtr światła niebieskiego, zapewniając oczom dodatkową ochronę przed szkodliwymi czynnikami z zewnątrz.

Fakt: zaćmę można wyleczyć tylko operacyjnie

To prawda. Żadne rozwiązania farmakologiczne nie są w stanie uleczyć, ani nawet spowolnić rozwoju zaćmy. Jedyną możliwością jest zabieg operacyjny. Na szczęście nie ma limitu wieku, w jakim operacja może być wykonana, dzięki czemu również starsi pacjenci mają szansę zakwalifikowania się do badania i uratowania wzroku. Lekarz okulista diagnozujący zaćmę będzie mógł wyjaśnić dokładnie jak przebiega kwalifikacja oraz sam zabieg, z czym się wiąże, jakie są koszty, przeciwwskazania i zalecenia. Do momentu zdecydowania się na zabieg i przystąpienia do niego, pacjent może jedynie pozostawać pod obserwacją lekarza, by ocenić rozwój choroby.

 

Zobacz również