img

Przeciwwskazania do noszenia soczewek

Raczej bezpowrotnie minęły już czasy, gdy wyśmiewano się z osób noszących okulary. Obecnie stylowe oprawki niejednokrotnie stanowią modne akcesorium, na które decydują się osoby nawet nie potrzebujące korekty wzroku. Okulary mogą dodać uroku bądź inteligentnego, profesjonalnego wyglądu i obecnie chętnie są noszone przez osoby w różnym wieku. Nie zawsze jednakże jest to optymalne rozwiązanie. Niektóre zawody, czy hobby nie idą w parze z noszeniem okularów. Z pomocą przychodzą soczewki kontaktowe - zakładane bezpośrednio na oko, pozostają niewidoczne i nie przeszkadzają, a jednocześnie nadal pozwalają widzieć wyraźnie. Na rynku mamy obecnie ogromny wybór soczewek - jednodniowe, tygodniowe, czy miesięczne.
Jednak nawet soczewki kontaktowe nie są polecane wszystkim pacjentom. Istnieje szereg przeciwwskazań do noszenia soczewek kontaktowych. Jakie to przeciwwskazania?

Komu nie wolno nosić soczewek?

Najpopularniejszymi przeciwwskazaniami do noszenia soczewek kontaktowych są alergie, stany zapalne oczu, czy zespół suchego oka. Alergicy zwłaszcza w okresie nasilenia objawów uczulenia (np. wiosną, w przypadku alergii sezonowych) nie powinni nosić soczewek. Może to dodatkowo podrażniać oczy i powodować duży dyskomfort. Podobnie w stanach zapalnych oczu, będzie to bardzo niekomfortowe i dodatkowo utrudni wyleczenie infekcji. W przypadku zespołu suchego oka problemem jest niewystarczająca ilość łez produkowana przez oko - by szkła kontaktowe były wygodne i skuteczne, gałka oczna musi być stale nawilżona. Nowoczesne technologie pozwoliły na opracowanie soczewek z dodatkowym środkiem nawilżającym, jednak na ogół nadal nie poleca się szkieł kontaktowych osobom z zespołem suchego oka.
Kolejnym powodem wykluczającym możliwość używania soczewek mogą być zaburzenia hormonalne - to również może powodować wysuszenie oka. Z tego samego powodu na ogół nie poleca się noszenia soczewek kobietom w ciąży. Zmiany hormonalne zachodzące w organizmie kobiety ciężarnej również mogą powodować wysuszenie oka. Co więcej, są to zmiany na tyle duże, że mogą wpłynąć na samą wadę wzroku, a tym samym dobrane przed ciążą soczewki mogą nie być w czasie ciąży odpowiednie.
Często też odradza się soczewki cukrzykom. Cukrzyca to jedna z chorób, w której obniżona jest odporność chorego i jest on bardziej podatny na infekcje i stany zapalne. Dotyczy to również oczu, dlatego soczewki mogą być pewnym zagrożeniem i zamiast pomóc, raczej pogorszą stan pacjenta narażając go na infekcje narządu wzroku.
Przeciwwskazaniem może być też wiek - zarówno osobom zbyt młodym, jak i starszym nie zawsze poleca się soczewki. W przypadku dzieci, soczewki to dobry pomysł dopiero, gdy dziecko jest w stanie samodzielnie o nie zadbać. W przypadku seniorów mogą oni chorować na inne choroby przewlekłe mogące uniemożliwić noszenie soczewek.

Alternatywy dla soczewek

Jeśli więc nie możesz nosić soczewek kontaktowych, a okulary nie są wygodne lub twoja praca lub styl życia je wyklucza, warto zastanowić się nad rozwiązaniem bardziej trwałym - na przykład laserową operacją wzroku. Choć jest to spory wydatek, pozwoli nam na pozbycie się wady wzroku raz na zawsze. Dzięki nowoczesnym technologiom istnieją szybkie, bezbolesne i skuteczne zabiegi pozwalające usunąć nawet bardzo poważne wady wzroku - do 13 dioptrii. Niezależnie od tego, czy jest to krótkowzroczność, dalekowzroczność, czy astygmatyzm, lekarz okulista pomoże dobrać zabieg, który najbardziej będzie odpowiadał potrzebom pacjenta.

 

 

Zobacz również