img

Refrakcyjna wymiana soczewki a alkohol

Jak w przypadku każdego zabiegu chirurgicznego, tak również przy refrakcyjnej wymianie soczewki ważne jest, aby stosować się do zaleceń lekarza. Zapewnienie skuteczności rezultatów zależy nie tylko od tego, jak przeprowadzona zostanie operacja, ale też od tego, jak zachowa się pacjent przed zabiegiem, w trakcie i po zabiegu. Dlatego ważne jest, aby znać zalecenia i przeciwwskazania. Czym właściwie jednak jest refrakcyjna wymiana soczewki, na czym polega i z czym się wiąże?

Jak wygląda zabieg refrakcyjnej wymiany soczewki?

Refrakcyjna wymiana soczewki to jedna z najnowocześniejszych dostępnych obecnie metod korygowania wad wzroku. Niezależnie od tego, czy pacjent cierpi na krótkowzroczność, astygmatyzm, starczowzroczność, czy kombinację tych wad wzroku refrakcyjna wymiana soczewki może być idealnym rozwiązaniem. Gdy okulary, czy soczewki kontaktowe nie pomagają, a laserowa operacja nie wchodzi w grę, okulista może zaproponować właśnie tę metodę. Laserowa operacja może się nie udać ze względu na zbyt cienką rogówkę, lub zbyt dużą wadę wzroku. Te kwestie nie są problematyczne w wypadku refrakcyjnej wymiany soczewki.
Zabieg polega na wszczepieniu syntetycznej soczewki w miejsce naturalnej w oku pacjenta. Przed zabiegiem wykonywane są badania i przeprowadzany jest wywiad, aby dokładnie poznać oczy pacjenta i zorientować się, jaka soczewka będzie potrzebna. Implant jest bowiem przygotowywany indywidualnie zależnie od potrzeb, ale też preferencji pacjenta. Od najprostszych, jednoogniskowych, przez wieloogniskowe soczewki korygujące kilka wad wzroku jednocześnie, po ultranowoczesne zawierające filtr promieniowania UV - soczewka użyta w operacji może być dobrana idealnie do pacjenta.
Refrakcyjną wymianę soczewki poleca się szczególnie osobom po 45 roku życia, właśnie ze względu na to, że pozwala na leczenie kilku wad wzroku jednocześnie. Osoby starsze często potrzebują więcej niż jednej pary okularów - osobne do czytania, osobne do dali. Po refrakcyjnej wymianie soczewki nie będą potrzebować już nawet jednej. Dodatkowo sztuczna soczewka nie może zmętnieć, dlatego też zabieg stanowi profilaktykę przeciwko zaćmie.
Operacja jest szybka, bezbolesna i bezpieczna. Oko zostaje znieczulone kroplami. Następnie soczewkę oka rozbija się ultradźwiękami i usuwa, a potem wprowadza do oka przygotowany wcześniej implant. Cały zabieg trwa maksymalnie 20 minut. Na oko założony zostaje opatrunek, który należy na nim zatrzymać przez co najmniej jeden dzień - do wizyty kontrolnej.

Co wolno a czego nie wolno po refrakcyjnej wymianie soczewki?

Refrakcyjna wymiana soczewki ma też tę zaletę w porównaniu z innymi operacjami oczu, że nie wymaga długiej rekonwalescencji. Okres regeneracji zależy jest od indywidualnych uwarunkowań każdego pacjenta, jednak na ogół już po kilku dniach można cieszyć się praktycznie pełną sprawnością.
Nie oznacza to jednak, że nie trzeba na siebie uważać. Koniecznie trzeba stosować się do zaleceń lekarza prowadzącego, stosować przepisane krople i zgłaszać się na wyznaczone wizyty kontrolne.
Bezpośrednio po zabiegu nie należy prowadzić samochodu. Dlatego lepiej nie przyjeżdżać na operację samemu, a w towarzystwie bliskiej osoby. Przez kilka pierwszych dni nie należy przemęczać oczu, trzeba nosić okulary przeciwsłoneczne nawet w pochmurne dni, nie powinno się też wykonywać ćwiczeń fizycznych bądź dźwigać ciężarów. Nie ma ogólnych zaleceń jeśli chodzi o dietę bądź używki, lepiej jednak unikać alkoholu przez jakiś czas po zabiegu. Niektórzy lekarze zalecają abstynencję do czterech tygodni po zabiegu. Prowadzący lekarz okulista przygotuje dla pacjenta po zabiegu listę zaleceń i przeciwwskazań i to ta lista powinna być indywidualnym wyznacznikiem postępowania.
 

 

 

Zobacz również