img

Refrakcyjna wymiana soczewki a okulary przeciwsłoneczne

Okulary przeciwsłoneczne to nie tylko modne akcesorium, ale przede wszystkim konieczna ochrona naszych oczu. Szkodliwe promienie UV mogą spowodować poważne problemy ze wzrokiem, dlatego ważne jest, aby posiadać dobrej jakości okulary słoneczne. Choć przyzwyczailiśmy się, że jest to dodatek raczej na lato, zimą może okazać się jeszcze ważniejszy, wtedy bowiem słońce atakuje nas nie tylko z góry, ale również odbija się od śniegu.

Pacjentom, którzy decydują się na refrakcyjną wymianę soczewki może zostać zaproponowany implant soczewki z wbudowanym filtrem UV mającym chronić oczy przed szkodliwym wpływem promieni słonecznych. Czy oznacza to jednak, że można całkiem zrezygnować z okularów przeciwsłonecznych?

W jaki sposób słońce jest groźne dla naszych oczu?

Wraz ze światłem słonecznym do Ziemi dociera znaczna ilość promieniowania ultrafioletowego. Część tego promieniowania zatrzymywana jest przez warstwę ozonową wokół naszej planety, część jednak sięga jej powierzchni i zagraża naszej skórze oraz oczom. W wyniku oddziaływania promieni UVA na nasze oczy może rozwinąć się stan zapalny spojówki, posłoneczne uszkodzenie plamki żółtej, nowotwory powiek, spojówki bądź rogówki, zaćma, czy zwyrodnienie plamki żółtej. Nie zawsze słońce będzie bezpośrednią przyczyną rozwoju choroby, niejednokrotnie jednak długotrwałe wystawienie na promieniowanie UVA może spowodować przyspieszenie schorzenia.
Inne zagrożenia płynące z długotrwałego wystawienia na promienie słoneczne to zespół suchego oka, podrażnienie oczu, pieczenie, czy stany zapalne. Podstawową ochroną zaś, jaką możemy sobie zapewnić są dobre okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV

Czy po refrakcyjnej wymianie soczewki wciąż potrzebne są okulary przeciwsłoneczne?

Refrakcyjna wymiana soczewki to innowacyjny zabieg polegający na usunięciu naturalnej soczewki pacjenta i zastąpieniu jej implantem. Operacja trwa zaledwie kilkanaście minut, jest całkowicie bezbolesna, skuteczna i bezpieczna. Dzięki refrakcyjnej wymianie soczewki można na stałe pozbyć się okularów korekcyjnych, czy soczewek kontaktowych, nawet jeśli pacjent przed zabiegiem potrzebuje kilku par okularów, bądź okularów progresywnych. Dzieje się tak często w przypadku osób po 50 roku życia, których wzrok stopniowo się pogarsza i zdarza się, że potrzebują oni zarówno okularów do czytania, jak i do widzenia dali. Soczewka przygotowana do refrakcyjnej wymiany może zostać skonstruowana w sposób niwelujący wszystkie problemy z widzeniem.
Dodatkowo soczewki mogą zostać wyposażone w nadprogramowe funkcje. Do najpopularniejszych należą filtr UV i filtr światła niebieskiego. Filtr światła niebieskiego chroni oczy przed szkodliwym działaniem ekranów LED. Filtr UV to taki sam, jaki znajduje się w okularach przeciwsłonecznych i chroni właśnie przed promieniowaniem ultrafioletowym płynącym ze światła słonecznego.
Czy oznacza to, że po przejściu zabiegu refrakcyjnej wymiany soczewki można całkowicie zrezygnować z okularów przeciwsłonecznych? Raczej nie. Okulary przeciwsłoneczne mają za zadanie chronić nas przed promieniowaniem ultrafioletowym dzięki filtrom UV, ale ich rola się tam nie kończy. Mocne, jasne światło słoneczne najzwyczajniej w świecie razi i może powodować ból, wysuszenie oka i ogólny dyskomfort. Nawet z wszczepioną soczewką z filtrem UV nadal będziemy mrużyć oczy po wyjściu na słońce, źrenica nadal będzie się gwałtownie zwężać. Dlatego też okulary przeciwsłoneczne nadal są polecane. Można wówczas jednak zdecydować się na takie o słabszym filtrze, jako, że ochronę mamy już zapewnioną. Dodatkowy filtr również w okularach przeciwsłonecznych nie zaszkodzi, nie jest on już jednak absolutną koniecznością.

 

Zobacz również