img

Refrakcyjna wymiana soczewki - opinie

Wśród zabiegów operacyjnych związanych z wadami wzroku coraz popularniejszą metodą jest refrakcyjna wymiana soczewki. Ten nowoczesny zabieg jest też szeroko polecany przez lekarzy okulistów. Uniwersalne zastosowanie, szybkość i bezpieczeństwo to tylko niektóre z powodów, dla których pacjenci coraz chętniej poddają się refrakcyjnej wymianie soczewki. Na czym polega zabieg i jak właściwie wygląda? 

Jak wygląda zabieg refrakcyjnej wymiany soczewki?

Jak sama nazwa wskazuje, operacja ta polega na… wymianie soczewki. W czasie zabiegu naturalna soczewka w oku pacjenta zostaje rozbita za pomocą ultradźwięków, a jej fragmenty usunięte z oka urządzeniem przypominającym mikroodkurzacz. Kiedy wszystkie fragmenty soczewki są już usunięte i oko jest dokładnie oczyszczone, wprowadza się na gałkę oczną nową, syntetyczną soczewkę. Implant przygotowany jest indywidualnie dla każdego pacjenta. Przed operacją przeprowadza się dogłębny wywiad i dokładne badania, aby poznać stan wzroku pacjenta, a także jego preferencje i na tej podstawie wybrać soczewkę o odpowiedniej mocy i atrybutach.
Zabieg przeprowadzany jest w warunkach ambulatoryjnych i w znieczuleniu miejscowym. Trwa około 20 minut i nie wymaga pozostania w szpitalu - pacjent może opuścić klinikę niemal od razu po operacji. Refrakcyjna wymiana soczewki nie wymaga też długiego okresu rekonwalescencji.

Jakie schorzenia i choroby można wyleczyć refrakcyjną wymianą soczewki?

Jedną z największych zalet refrakcyjnej wymiany soczewki jest uniwersalny charakter tego zabiegu. Operacja pozwala na uleczenie, bądź zniwelowanie nawet kilku wad wzroku jednocześnie. Za pomocą refrakcyjnej wymiany soczewki uleczyć można krótkowzroczność i dalekowzroczność do 14 dioptrii, a także astygmatyzm nawet do 6 dioptrii. U pacjentów, u których stwierdzono dwie wady wzroku - na przykład krótkowzroczność połączoną z astygmatyzmem, przez co pacjent musi nosić dwie pary okularów - odpowiednio dobrana syntetyczna soczewka pozwoli na całkowite pozbycie się szkieł korekcyjnych. Dlatego też zabieg poleca się często osobom po 40 roku życia, u  których ze względu na procesy starzenia się organizmu często słabnie widzenie zarówno dali, jak i bliży. Dodatkowo refrakcyjna wymiana soczewki jest swego rodzaju profilaktyką zaćmy - implant nie zmętnieje, w przeciwieństwie do soczewki naturalnej. Operacja ta ma jedną dodatkową zaletę - nie ma właściwie żadnych przeciwwskazań do jej wykonania. Jedynie ciężki stan pacjenta nie pozwala na przeprowadzenie zabiegu. Refrakcyjna wymiana soczewki jest więc niejednokrotnie oferowana osobom, u których nie można przeprowadzić na przykład zabiegu laserowej korekty wzroku.

Jakie są opinie o refrakcyjnej wymianie soczewki?

Pacjenci w całym kraju cenią sobie bardzo operację refrakcyjnej wymiany soczewki. Jest ona dostępna w coraz większej ilości klinik okulistycznych na terenie całego kraju. Opinie o zabiegu są bardzo pozytywne. Pacjenci chwalą sobie fakt, że refrakcyjna wymiana soczewki jest zabiegiem bezbolesnym, mało inwazyjnym, bezpiecznym, szybkim, a przede wszystkim - bardzo skutecznym. Wśród wad zabiegu wskazuje się przede wszystkim jego koszt. Same badania kwalifikacyjne mogą kosztować od 150 do nawet 400zł, zależnie od miasta i wybranej kliniki. A to dopiero początek. Zabieg na jedno oko to koszt od 2500 do nawet 8000 zł. Wszystko zależy od tego, jaka soczewka zostanie wszczepiona. Tańsze są soczewki jednoogniskowe, korygujące jedną wadę wzroku, droższe są te przewidziane do skorygowania dwóch wad. Ponadto wybrać można soczewki z filtrami UV, czy światła niebieskiego, których ceny są jeszcze wyższe. Większość pacjentów po refrakcyjnej wymianie soczewki twierdzi jednak, że zabieg jest wart swojej ceny.

 

 

Zobacz również