img

Jaka wada kwalifikuje się do laserowej korekcji wzroku?

Zdrowy wzrok to coś, na czym powinno zależeć każdemu z nas - niezależnie od wieku. W przypadku wystąpienia wad, większość pacjentów decyduje się na zakup okularów lub soczewek korekcyjnych. Jeśli jednak z różnych powodów nie chcemy lub nie możemy nosić okularów i soczewek, możemy skorzystać ze zdobyczy nowoczesnej medycyny - laserowej korekcji wzroku.

Jak wygląda zabieg laserowej korekcji wzroku?

Pacjent zainteresowany laserową korekcją wzroku musi przejść szereg badań kwalifikujących m.in. topografię rogówki, OCT tylnego odcinka oka i rogówki, a także pomiar gęstości komórek śródbłonka czy komputerowe badanie refrakcji. W celu wyeliminowania wszelkich możliwych przeciwwskazań oraz dopasowania najlepszej dla pacjenta metody, okulista wykonuje zwykle także pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego, pomiar szerokości źrenic oraz biometrię optyczną. Przeciwwskazaniem do wykonania zabiegu laserowej korekcji wzroku może być niestabilna wada wzroku, ciąża, silne alergie, a także inne choroby oczu takie jak jaskra czy zaćma. Jeśli korzystamy z usług renomowanej kliniki okulistycznej - lekarz powinien przeprowadzić leczenie naszego narządu wzroku krok po krok, dzięki czemu osiągniemy możliwie najlepsze efekty.

Niezależnie od wybranej metody laserowej korekcji wzroku, zabieg wykonywany jest w formie tzw. chirurgii jednego dnia i trwa nie więcej niż kilkanaście minut. Pacjent jeszcze tego samego dnia może wrócić do domu. W przypadku zabiegów wykonywanych metodą femtoLASIK wykorzystuje się dwa lasery. Przy użyciu pierwszego tworzony jest płatek rogówki, a drugi - koryguje wadę wzroku. Urządzenia wykorzystywane podczas zabiegów są niezwykle precyzyjne - nie ma więc ryzyka, że laser zostanie skierowany w inne miejsce. Po zabiegu przez pierwsze kilka dni powinniśmy unikać wykonywania makijażu, pracy przed ekranem komputera czy prowadzenia pojazdów. Ponadto przez pierwsze kilka tygodni powinniśmy unikać nadmiernej aktywności fizycznej i długotrwałej ekspozycji naszego narządu wzroku na słońce. W związku z tym wielu pacjentów decyduje się na skorzystanie z krótkiego zwolnienia lekarskiego lub urlopu w domowym zaciszu.

Laserowa korekcja wzroku - jaka wada?

Laserowa korekcja wzroku jest polecana szczególnie u pacjentów cierpiących na krótkowzroczność. Okuliści w całej Europie od dekad wykonują tego typu zabiegi - możemy więc być spokojni, jeśli chodzi o bezpieczeństwo zabiegu. FemtoLASIK - najpopularniejsza metoda korekcji wzroku pozwala usunąć wadę wzroku nawet do -12,00 dioptrii, choć nie oznacza to, że wprawny chirurg pracujący na nowoczesnym sprzęcie nie poradzi sobie z wyższymi ujemnymi wadami wzroku.

Wybierając laserową korekcję wzroku metodą FemtoLASIK vDesign, możemy nie tylko usunąć "minusową" wadę wzroku. Zabieg vDesign charakteryzuje się znacznie bardziej spersonalizowanym podejściem. Oznacza to, że poza krótkowzrocznością w ramach tego zabiegu możemy przeprowadzić korekcję dalekowzroczności i astygmatyzmu. Metoda FemtoLASIK vDesign pozwala usunąć wady w zakresie od -12,0 do +6,0 dioptrii i 6,0 dioptrii astygmatyzmu.

Zobacz również