img

Laser ratunkiem dla oczu wcześniaków, czyli jak walczyć z retinopatią u najmłodszych pacjentów

Jedną z chorób mogących wystąpić u dzieci urodzonych przedwcześnie jest retinopatia. Schorzenie jest związane z nieprawidłowym unaczynieniem siatkówki, które nie zdążyła się w pełni rozwinąć w trakcie trwania ciąży. Retinopatia u wcześniaków może skutkować upośledzeniem widzenia lub całkowitą ślepotą w niedługim czasie po porodzie. W leczeniu retinopatii u tak małych pacjentów wykorzystuje się między innymi laseroterapię. Czy laser rzeczywiście może być ratunkiem przed utratą wzroku?

Retinopatia u wcześniaków

Retinopatia wcześniacza występuje najczęściej w przypadku skrajnego wcześniactwa. Stanowi jedną z najistotniejszych przyczyn ślepoty u małych dzieci. Ryzyko zachorowania dotyczy właściwie wszystkich noworodków, które przyszły na świat przed ukończeniem 27 tygodnia życia płodowego oraz większości dzieci urodzonych przed 32 tygodniem ciąży. Retinopatia cukrzycowa u wcześniaków nazywana jest również chorobą niedojrzałej siatkówki. Naczynia siatkówki u wcześniaków nie są w pełni rozwinięte, czego konsekwencją jest pojawienie się zmian włóknistych. Podobne zmiany rozwijają się także w ciele szklistym oka. Taki stan jest bardzo niebezpieczny, ponieważ w krótkim czasie może doprowadzić do odwarstwienia siatkówki – co z kolei wiąże się z upośledzeniem widzenia i ślepotą. W związku z tym, że schorzenie ma związek z niedojrzałością tkanek składających się na narząd wzroku, ryzyko zachorowania jest tym wyższe, im mniejsza masa urodzeniowa noworodka (im wcześniej dziecko przyszło na świat, tym prawdopodobieństwo retinopatii jest większe).

Leczenie retinopatii wcześniaczej

Współczesna okulistyka umożliwia leczenie chorób narządu wzroku nawet u bardzo młodych pacjentów. Takie możliwości daje między innymi nowoczesna laseroterapia. Zabiegi z użyciem lasera przeprowadzane u wcześniaków z retinopatią noszą nazwę fotokoagulacji laserowej. Operacja polega na zniszczeniu komórek wrzecionowatych, które mogłyby doprowadzić do odwarstwienia siatkówki. Dzięki zabiegowi laserowemu powstawanie zmian naczyniowo-włóknistych w siatkówce ulega zahamowaniu, co chroni przed dalszymi zniszczeniami w obrębie narządu wzroku. Natomiast w leczeniu zaawansowanych postaci retinopatii wcześniaczej, w których doszło już do odwarstwienia siatkówki, zastosowanie mają już metody chirurgiczne. Wybór sposobu leczenia dokonywany jest przez lekarza. Objawy retinopatii na tak wczesnym etapie rozwoju mogą być wykryte jedynie na podstawie badania okulistycznego. Dlatego wszystkie dzieci, które urodziły się jako wcześniaki, przechodzą obowiązkowe kontrole okulistyczne, podczas których przeprowadza się badanie zwane oftalmoskopią. Badanie wykonywane jest po uprzednim rozszerzeniu źrenic lekami. Polega na obejrzeniu siatkówki przy pomocy specjalnego wziernika. Na podstawie oftalmoskopii okulista określa stopień zaawansowania zmian w dnie oka. Laseroterapia retinopatii wcześniaczej w większości przypadków daje pozytywne rezultaty. Powikłania pooperacyjne (m.in. choroba zezowa, jaskra wtórna czy astygmatyzm) zdarzają się bardzo rzadko.

Zobacz również