img

Soczewki minisklerane i soczewki hybrydowe - co musisz o nich wiedzieć?

Soczewki kontaktowe stały się niemal artykułem pierwszego użytku dla osób z wadami wzroku. Niezależnie od tego, czy pacjent jest krótkowidzem, dalekowidzem, czy astygmatykiem, można znaleźć dla niego odpowiednie soczewki kontaktowe. Możliwości jest coraz więcej - soczewki miękkie i twarde; miesięczne, tygodniowe, jednodniowe; soczewki, które należy zdejmować zawsze przed spaniem i takie, które mogą pozostać na oczach nawet do kilku dni. Wszystko zależy od potrzeb i upodobań pacjenta. Lekarz okulista pomoże wybrać odpowiednie.

Na rynku pojawiają się także coraz to nowocześniejsze produkty. Do najnowszych soczewek kontaktowych należą hybrydowe i miniskleralne. Mają one swoje zastosowanie w konkretnych przypadkach.

Soczewki miniskleralne - co to jest i dla kogo?

Soczewki miniskleralne charakteryzują się swoim rozmiarem. Są nieco większe od standardowych soczewek - mają około 18mm średnicy, podczas, gdy zwykłe soczewki sięgają 14mm średnicy. Sprawia to, że są nieco trudniejsze w aplikacji, ale za to bardzo wygodne. Nie opierają się bowiem na rogówce, a na twardówce. Rogówka jest unerwionym elementem oka, przez co można ją podrażnić. Twardówka unerwiona nie jest, a zatem pacjentowi nie grozi dyskomfort ich noszenia. Istnieje też druga zaleta soczewek miniskleralnych. Przez to, że są większe, tworzą większą przestrzeń między powierzchnią oka a powierzchnią soczewki. Przestrzeń ta nazywana bywa zbiornikiem płynu, umożliwia bowiem akumulację filmu łzowego i w ten sposób bardzo dobrze nawilża oko. Z tego powodu soczewki miniskleralne są często polecane pacjentom z zespołem suchego oka.

Soczewki hybrydowe - co to jest i dla kogo?

Soczewki hybrydowe, jak sama nazwa wskazuje stanowią połączenie (hybrydę) dwóch rodzajów soczewek. Jakich? Miękkich, noszonych najczęściej w prostych wadach wzroku, jak krótkowzroczność, i twardych, które noszone są przez pacjentów z dużym astygmatyzmem, bądź ze stożkiem rogówki. Centralna część soczewek hybrydowych wykonana jest ze sztywnego, tlenoprzepuszczalnego materiału, z którego tworzone są soczewki twarde. Obwód soczewek to miękkie tworzywo hydrożelowe. W ten sposób soczewki hybrydowe łączą w sobie zalety obu rodzajów soczewek. Z jednej strony zapewniają poprawę widzenia równie dobrą, co soczewki twarde. Jednocześnie nie podrażniają tak bardzo oczu i są o wiele wygodniejsze - równie wygodne, co soczewki miękkie. Nie stykają się one też z rogówką oka, która jest dość wrażliwa i łatwo ją podrażnić, co często zdarza się w przypadku soczewek twardych.

Soczewki miniskleralne i hybrydowe - czym się różnią

Równie nowoczesne i coraz chętniej wybierane, soczewki miniskleralne i hybrydowe zasadniczo się jednak od siebie różnią. Przede wszystkim budową. Soczewki hybrydowe składają się z dwóch części, każda wykonana z innego materiału, podczas, gdy soczewki miniskleralne są wykonane z jednego tworzywa. Inną bardzo istotną różnicą jest ich rozmiar. Soczewki miniskleralne w założeniu mają być większe od standardowych. Soczewki hybrydowe są w standardowym rozmiarze, a to, co jest w nich niestandardowe, to wykonanie. Różny jest też dopuszczalny czas noszenia obu rodzajów soczewek. Soczewki miniskleralne można nosić od kilku do kilkunastu miesięcy - zależnie od zaleceń producenta. W przypadku soczewek hybrydowych ten czas jest mniej elastyczny - niemal każde wymieniać należy co pół roku. Wreszcie różne jest ich zastosowanie. Soczewki miniskleralne zaleca się przede wszystkim pacjentom z zespołem suchego oka. Soczewki hybrydowe stosuje się w przypadku stożka rogówki i zaawansowanego astygmatyzmu.

Zobacz również