img

Najczęstsze wady wzroku u dzieci

Statystyki dotyczące problemów z widzeniem u dzieci są naprawdę niepokojące. Badania pokazują, że wady wzroku dotyczą już ponad połowy młodzieży w wieku przedszkolnym i szkolnym. Coraz więcej ekspertów skłania się ku twierdzeniu, że kłopoty z widzeniem wśród dzieci mogą być już uznawane za choroby cywilizacyjne.

Przyczyny i objawy wad wzroku u niemowląt

Problemy z widzeniem mogą pojawić się już w okresie niemowlęcym. Wskazaniami do kontaktu z okulistą powinny być przede wszystkim przypadki wad wzroku u najbliższych krewnych (rodzice, rodzeństwo, dziadkowie) oraz występowanie w rodzinie chorób oczu uwarunkowanych genetycznie (np. wrodzone odmiany jaskry i zaćmy). Do specjalisty powinniśmy wybrać się także wtedy, gdy nasze dziecko zezuje. Co prawda do szóstego miesiąca życia sporadyczne uciekanie oka jest normalne, jednak dla pewności maluch powinien być zbadany przez okulistę. Kolejnym wskazaniem do przeprowadzeniu badań u niemowlaka jest brak nawiązywania kontaktu wzrokowego: dziecko nie wodzi oczami za twarzą mamy czy taty.

Objawy wad wzroku u starszych dzieci

Na problemy z widzeniem u dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym może wskazywać cały szereg symptomów. Wśród nich wymienić należy przede wszystkim siadanie zbyt blisko telewizora lub komputera, nadmierne pochylanie głowy nad książką lub zeszytem, problemy z koncentracją, zaburzenia koordynacji wzrokowo-motorycznej, trudności z czytaniem, częste łzawienie oraz zaczerwienienie i podrażnienie oczu. Bardzo często takie objawy są mylnie wiązane z dysleksją lub lenistwem, podczas gdy w rzeczywistości mogą wynikać z wad wzroku. Występują one wtedy, gdy oko jest niezdolne do prawidłowego tworzenia obrazu zogniskowanego na siatkówce bez udziału akomodacji. Jakie są najczęstsze wady wzroku u dzieci?

Krótkowzroczność

Krótkowzrocznością nazywany jest stan, gdy układ optyczny oka ogniskuje wpadające promienie światła nie bezpośrednio na siatkówce, lecz przed nią. Objawia się to pogorszeniem ostrości widzenia z bliska. Taka wada wzroku najczęściej występuje u wcześniaków z niską masą urodzeniową. Przyczyną krótkowzroczności może być zbyt długa gałka oczna lub za duża moc układu optycznego. U większości osób następuje stopniowe pogłębianie wady wzroku aż do ukończenia 21. roku życia.

Nadwzroczność

Ta wada wzroku również związana jest z nieprawidłowym funkcjonowaniem układu optycznego oka. W tym przypadku promienie świetlne ogniskowane są zbyt daleko (za siatkówką), co prowadzi do zmniejszenia ostrości widzenia na dalsze odległości. Taki stan może być spowodowany np. zbyt krótką gałką oczną lub za małą mocą układu optycznego oka. 

Astygmatyzm

Częstą wadą wzroku u dzieci jest astygmatyzm (inaczej nazywany niezbornością). Wynika on z nieprawidłowej krzywizny rogówki, która zamiast mieć kształt wycinka kuli bardziej przypomina wycinek elipsy. U osoby z astygmatyzmem pojawia się problem z poprawnym odwzorowaniem oglądanego obrazu: może być niewyraźny i nienaturalnie rozciągnięty w różnych kierunkach. Celem korekty astygmatyzmu u dzieci jest osiągnięcie maksymalnej możliwej ostrości widzenia.

 

Zobacz również