img

Ile kosztuje leczenie nadwzroczności w Warszawie?

Na zdrowie nie warto szczędzić pieniędzy. Operacje i leczenie wad wzroku to wciąż jedne z bardziej kosztownych zabiegów, są one jednak szybkie, bezpieczne, a przede wszystkim bardzo skuteczne. Nawet powszechna wada, jak nadwzroczność może utrudnić codzienne życie, warto więc rozejrzeć się za możliwościami jej skorygowania. Jakie mamy opcje?

Czym jest nadwzroczność?

Na czym polega nadwzroczność? Jest to wada wzroku, która pojawia się, gdy, przez zbyt płaską rogówkę, bądź zbyt krótką gałkę oczną, światło nie skupia się odpowiednio w oku. Zamiast padać dokładnie na soczewkę oka, obraz będzie skupiał się za nią. Powoduje to niewyraźne widzenie z bliska. Osoby z nadwzrocznością będą odruchowo odsuwać od siebie przedmioty by wyraźnie je widzieć. Problemem staje się czytanie i pisanie, a nawet korzystanie z telefonu, czy tabletu. Objawy, jakie daje nadwzroczność to nie tylko zaburzenie widzenia z bliska. Często nadwzroczności towarzyszy przemęczenie i łzawienie oczu, bóle głowy podobne do migreny, a nawet nudności. Nadwzroczność często występuje u małych dzieci i u większości z nich, z czasem zanika, jeśli jednak rodzice zauważą, że dziecko niechętnie czyta i rysuje, mruży oczy, czy zezuje, warto wybrać się do okulisty. Wraz z rozwojem nadwzroczności również przedmioty znajdujące się dalej będą stawały się coraz bardziej zamazane. Im wcześniej zdiagnozowana zostanie nadwzroczność, tym większa szansa na jej wyleczenie.

Na czym polega leczenie nadwzroczności?

Najbardziej standardową możliwością korekty wzroku u kogoś z nadwzrocznością są okulary lub soczewki kontaktowe. Nie wyleczą one wprawdzie nadwzroczności, ale pozwolą ją skorygować z czasem, a na bieżąco poprawią komfort widzenia pacjenta. Lekarz okulista na podstawie różnych badań określa stopień zaawansowania nadwzroczności u danego pacjenta i to, jak mocne szkła korekcyjne powinien nosić. W przypadku nadwzroczności konieczne są tak zwane “plusy”, czyli szkła skupiające, a ich moc określa się w dioptriach. Istnieją także możliwości całkowitego zniwelowania nadwzroczności. Podstawowym zabiegiem, jaki może zaproponować okulista jest laserowa korekta wzroku. Możliwości jest kilka - od powierzchniowej metody PRK, przez głęboką FemtoLASIK, po metodę trzeciej generacji SMILE. Każda z tych operacji ma podobny cel - wymodelowanie rogówki tak, aby skupiała światło w odpowiedni sposób. Pozwala to na przywrócenie ostrego widzenia z bliska. Zabieg nie wymaga hospitalizacji, trwa około 20 minut, jest bezpieczny i skuteczny. Nie wszyscy pacjenci mogą być zakwalifikowani do operacji laserowych. Ciąża i karmienie piersią, choroby nowotworowe, wady serca, problemy z tarczycą, a także zbyt duża wada wzroku, czy zbyt cienka rogówka to tylko niektóre z powodów, dla których operacja laserowa może nie być możliwa. Dla tych pacjentów istnieją alternatywy - refrakcyjna wymiana soczewki, bądź wszczepienie soczewki fakijnej. Ta pierwsza polega na usunięciu naturalnej soczewki pacjenta i wszczepienie na jej miejsce syntetycznej. Implant może być dobrany tak, by korygował nie tylko nadwzroczność, ale też krótkowzroczność, czy astygmatyzm. Dodatkowo zapobiega wystąpieniu zaćmy w przyszłości. Soczewkę fakijną z kolei wszczepia się między naturalną soczewkę pacjenta a jego tęczówkę.

Ile kosztuje leczenie nadwzroczności w Warszawie?

Decydując się na leczenie nadwzroczności trzeba przygotować się na stosunkowo wysokie koszty. Same badania kwalifikacyjne do jakiegokolwiek zabiegu kosztują od 200zł do 400zł. Zabieg laserowy może kosztować od 2000zł do 5000zł za jedno oko, zależnie od metody. Jeszcze drożej wypada refrakcyjna wymiana soczewki - tu zapłacimy od 6000zł do 8000zł. Wiele zależy od rodzaju implantu, jaki zostanie wprowadzony do oka. Ceny wszczepienia soczewki fakijnej zaś mogą sięgnąć nawet 10000zł.

Zobacz również