img

Zaburzenie w wydzielaniu łez – czym mogą być spowodowane?

Zaburzenia w wydzielaniu łez to częsty problem, z którym borykają się osoby odwiedzające gabinety okulistyczne. Diagnoza w wielu przypadkach brzmi następująco: zespół suchego oka. Ta przykra dolegliwość może stanowić osobną jednostkę chorobową, może pojawić się także w przebiegu innych schorzeń. Choroby spowodowane nieprawidłowościami wydzielania filmu łzowego mogą doprowadzić do wyjątkowo nieprzyjemnych i uciążliwych dolegliwości narządu wzroku. Nadmierne wysychanie spojówek wiąże się przede wszystkim z wrażeniem pieczenia i swędzenia. Osoby chorujące na zespół suchego oka mogą odczuwać silną potrzebę pocierania swędzących oczu, co prowadzi do nasilenia się problemu. Innymi objawami zespołu suchego oka może być także ból i zaczerwienienie oczu oraz obrzmienie powiek. Czym mogą być spowodowane zaburzenia w wydzielaniu łez? Czym jest film łzowy i jaka jest jego funkcja? Oto krótkie wyjaśnienie.

Upośledzenie wydzielania łez – co to właściwie znaczy?

Mówiąc o zaburzeniach w wydzielaniu łez, warto na początek wyjaśnić, czym jest tzw. film łzowy. Jest to naturalna bariera ochronna oczu, zbudowana z warstwy śluzu, wody i warstwy lipidowej. Grubość filmu łzowego jest bardzo niewielka, jednak jakiekolwiek przerwy w jego ciągłości mogą stać się przyczyną nieprzyjemnych dolegliwości. Film łzowy wydzielany jest przez gruczoły łzowe i jest doprowadzony do oka przez struktury zwane kanalikami łzowymi. Najważniejszą funkcją filmu łzowego jest zapewnienie rogówce i spojówce właściwego nawilżenia oraz ochrona przed uszkodzeniami. Dzięki specjalnym białkom wchodzącym w skład filmu łzowego, substancja jest także odpowiedzialna za odżywienie rogówki. Obecność filmu łzowego pozwala na usuwanie z powierzchni oka rozmaitych zanieczyszczeń oraz wyeliminowanie ubytków w warstwie nabłonka rogówki. Film łzowy jest również niezbędny do zapewnienia odpowiedniego poślizgu powiek podczas mrugania. O upośledzeniu wydzielania łez mówimy wtedy, gdy z jakichś powodów naturalna warstwa substancji nawilżającej oko nie jest w stanie właściwie spełniać swoich funkcji. Ma to miejsce m.in. w dwóch przypadkach: ze względu na niewystarczającą ilość filmu łzowego w oku (co prowadzi do ich wysychania) oraz z powodu nieprawidłowego składu chemicznego łez (mogącego doprowadzić do infekcji wirusowej, bakteryjnej lub grzybiczej).

Przyczyny zaburzenia w wydzielaniu łez

Zaburzenia w wydzielaniu łez prowadzące do wystąpienia zespołu suchego oka mogą pojawić się z wielu powodów. Jak zostało wspomniane, zespół suchego oka może być osobną jednostką chorobową, może także towarzyszyć przebiegowi innych schorzeń. Wśród przyczyn i czynników zwiększonego ryzyka wymienia się przede wszystkim:
• wejście w okres przekwitania i obniżenie poziomu estrogenu w organizmie,
• zbyt długie noszenie soczewek kontaktowych,
• radioterapia przeprowadzana w okolicy oczu,
• niedostateczna ilość witaminy A i kwasów omega-3 w organizmie,
• stan zapalny powiek,
• niedomykanie powiek,
• zażywanie niektórych leków (między innymi środków antykoncepcyjnych, leków na obniżenie ciśnienia, leków przeciwdepresyjnych i leków psychotropowych).

 

Zobacz również