img

Czynniki, które mają wpływ na skuteczność laserowej korekcji wzroku

Jedną z najskuteczniejszych metod stosowanych w leczeniu wad wzroku są zabiegi z użyciem lasera. Pacjent, u którego przeprowadzono zabieg laserowej korekcji wzroku może raz na zawsze pozbyć się konieczności noszenia okularów i soczewek kontaktowych. Metod skutecznego leczenia wad refrakcyjnych poszukiwano już od dawna. Początki chirurgii refrakcyjnej datowane są na lata 70. ubiegłego wieku. Dekadę później, bo już w latach 80. XX wieku, pojawiło się innowacyjne rozwiązanie wykorzystywane w leczeniu wad wzroku – laser. Obecnie do korekcji wad wzroku używa się lasera excimerowego lub lasera femtosekundowego. Laserowa korekcja wzroku jest uznawana za w pełni bezpieczną i skuteczną metodę leczenia wad refrakcyjnych.

Laserowa korekcja wzroku – na czym polega?

Wady refrakcyjne, a więc nadwzroczność i krótkowzroczność, związane są z pojawieniem się nieprawidłowości w zakresie optyki oka. U osób z wadami refrakcyjnymi docierające do oka promienie świetlne padają za lub przed siatkówką – w przeciwieństwie do zdrowego oka, w którym światło skupiane jest na siatkówce. Dzieje się tak z powodu wadliwego kształtu rogówki, która nie jest w stanie załamywać promieni świetlnych w odpowiedni sposób. Prowadzi to do pojawienia się problemów z ostrością widzenia w zakresie do dali lub do bliży. Zastosowanie laserowej korekcji wzroku pozwala na takie wymodelowanie rogówki, by odzyskała ona prawidłowy kształt. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym (do oczu pacjenta aplikuje się krople anestetyczne). Laserowa korekcja wzroku jest zabiegiem przeprowadzanym komputerowo, w związku z czym nie ma tu mowy o błędach „niepewnej ręki” chirurga. Sam zabieg trwa kilkanaście minut i jest całkowicie bezbolesny.

Laserowa korekcja wzroku – w jakich przypadkach się ją stosuje?

Do wykonania laserowej korekcji wzroku mogą być zakwalifikowani pacjenci z trzema podstawowymi wadami refrakcji: krótkowzrocznością (od -0,5 do -10 dioptrii), nadwzrocznością (od +0,5 do 6 dioptrii) i astygmatyzmem (do 6 dioptrii). Zabieg laserowej korekcji wzroku standardowo wykonywany jest u pacjentów w wieku 18 – 65 lat. Najlepsze efekty uzyskiwane są u osób przed 40. rokiem życia. W związku z tym, że wraz z wiekiem elastyczność soczewki oka i jej zdolność do akomodacji ulega zmniejszeniu, osoby po czterdziestce mogą potrzebować okularów do czytania nawet pomimo przeprowadzenia laserowej korekcji wzroku.

Co wpływa na skuteczność laserowej korekcji wzroku?

Zabiegi laserowej korekcji wzroku charakteryzują się bardzo wysoką skutecznością. Trwałe odzyskanie prawidłowej ostrości widzenia występuje u 80 – 100 % pacjentów poddanych operacji. Na skuteczność leczenia wpływa przede wszystkim stosowanie się do zaleceń lekarza w okresie pooperacyjnym. W trakcie rekonwalescencji należy przede wszystkim unikać prowadzenia samochodu (przez kilka dni po zabiegu), pływania w basenie, kąpieli w gorącej wodzie i opalania (do dwóch miesięcy po zabiegu), nakładania makijażu w okolicach oczu (do dwóch tygodniu po zabiegu) oraz intensywnej aktywności fizycznej (do około dwóch miesięcy po zabiegu).

Zobacz również