img

Praca przy komputerze a suchość oka

Osoby pracujące przy komputerze powinny szczególnie zadbać o swoje oczy – tak radzą okuliści. Liczba osób uskarżających się na problemy ze wzrokiem wynikające ze spędzania długich godzin przed monitorem z roku na rok staje się coraz większa. Dla wielu z nas wykonywanie obowiązków służbowych bez użycia komputera byłoby właściwie niemożliwe. Ponieważ dolegliwości narządu wzroku u osób pracujących przy komputerze stały się aż tak powszechne, warto mówić o tym dużo i głośno. Nie wszyscy mają bowiem świadomość zagrożenia, na które jesteśmy narażeni jeśli nie zaczniemy dbać o swoje oczy także i w pracy. Jedną z najczęstszych dolegliwości jest suchość oczu. Z czego ona wynika? Koniecznie przeczytaj nasz artykuł.

Dlaczego praca przy komputerze szkodzi oczom?

Światło emitowane przez ekrany urządzeń cyfrowych znacząco różni się od naturalnego światła dziennego. Nowoczesne smartfony, tablety i laptopy generują światło niebieskie, które może być szkodliwe dla naszych oczu. Dzieje się tak dlatego, że znajduje się ono niebezpiecznie blisko ultrafioletu, który jest groźny dla komórek tkanek budujących narząd wzroku. Co prawda światło niebieskie znajduje się również w świetle dziennym, jednak jego długotrwała ekspozycja może negatywnie wpłynąć na kondycję naszych oczu. Praca przed komputerem może być szkodliwa również dlatego, że wielogodzinne wpatrywanie się w monitor może powodować suchość oczu. Ponieważ pokrywający ich powierzchnie film łzowy zbudowany jest w dużej mierze z wody, w wyniku naturalnych reakcji chemicznych po prostu odparowuje. Ubytki są na bieżąco uzupełniane, a łzy są rozprowadzane dzięki regularnym ruchom powiek – mruganiu. Osoby pracujące przed monitorem mrugają znacznie rzadziej, co powoduje, że oczy nie mogą być właściwie nawilżone. Taki stan określany jest zespołem suchego oka.

Zespół suchego oka: jakie są jego objawy?

Najbardziej charakterystycznymi dolegliwościami towarzyszącymi zespołowi suchego oka są pieczenie i ból oczu. Bardzo często występują także takie objawy jak uczucie zmęczenia oczu, wrażenie obecności ciała obcego pod powiekami, zaczerwienienie oczu, swędzenie i uczucie ciężkości powiek, czasowe zamglenia widzenia oraz nadwrażliwość na światło.

W jaki sposób uchronić się przed suchością oczu podczas pracy przy komputerze?

Aby uchronić się przed zespołem suchego oka należy przede wszystkim zapewnić im odpowiedni poziom nawilżenia. Ponieważ urządzenia elektroniczne i sztuczne światło wysuszają powietrze, należy często wietrzyć pomieszczenie, w którym pracujemy – także w zimie. Dla zwiększenia wilgotności w pokoju warto zainwestować też w dobry nawilżacz powietrza. Dobrze, by urządzenie było wyposażone w jonizator, neutralizujący unoszący się w powietrzu elektrosmog. Jeśli pracujemy przed monitorem, należy często wstawać od stołu i robić sobie przerwy. Nie muszą być długie – wystarczy kilka do kilkunastu minut. W tym czasie starajmy się popatrzeć przez okno na obiekty znajdujące się jak najdalej od nas. Jeśli mamy możliwość, udajmy się na krótki spacer po okolicy; a jeśli nie, to, tak jak mówiliśmy wyżej, otwórzmy chociaż okno. Jeśli pomimo starań nasze dolegliwości nie przemijają, należy umówić się na wizytę u okulisty. Pamiętajmy, że badania wzroku należy co jakiś czas powtarzać – nawet wtedy, gdy nic nam nie dolega. To najlepszy sposób profilaktyki wielu groźnych chorób oczu.

 

Zobacz również