img

Soczewka sferyczna czy asferyczna - na którą się zdecydować?

Soczewki kontaktowe stały się tak powszechne, że wiele osób nawet nie zdaje sobie sprawy, ilu ludzi w ich otoczeniu może mieć w rzeczywistości problemy ze wzrokiem. Coraz mniej osób widuje się w okularach, ale nie znaczy to, że ludzie mają lepszy wzrok. Lepsze są po prostu rozwiązania pozwalające na korygowanie wad wzroku. Soczewki kontaktowe dostępne dziś są też o wiele bardziej zaawansowane technologicznie niż te, które wprowadzane były na rynek kilkadziesiąt lat temu, gdy trend dopiero się zaczynał.

Co to jest soczewka sferyczna?

Istnieje wiele soczewek do wyboru, zależnie od potrzeb pacjenta, każdy może dobrać to, co pozwoli mu widzieć wyraźnie. Soczewki można podzielić zależnie od ich mocy, rozmiaru, materiału z jakiego zostały wykonane, tego, jak długo można je nosić, a także ich kształtu.
Wśród kształtów soczewek najpopularniejsze są soczewki sferyczne. Stanowią one wycinek kuli i właśnie taki kształt ma większość soczewek dostępnych na rynku. Choć popularne i ogólnie uznawane za dobre i wygodne mają jedną zasadniczą wadę. Ich zakrzywiona płaszczyzna powoduje, że na obrzeżach pola widzenia obraz staje się nieco rozmazany. Nie wpływa to znacząco na ich działanie jako takie, nie zmniejsza też drastycznie ich komfortu. W ostatnich latach jednakże pojawiła się alternatywa w postaci soczewek asferycznych.

Co to jest soczewka asferyczna?

Soczewki asferyczne mają kształt przypominający raczej wycinek elipsoidy niż kuli - są bardziej spłaszczone. Są również cieńsze i lżejsze niż soczewki sferyczne. Ich kształt lepiej dopasowuje się do oka. Inny profil oznacza, że światło załamuje się w nich inaczej i ta zmieniona krzywizna eliminuje problem zamazanego widzenia na peryferiach pola widzenia. Oprócz tego jednak nie ma większych różnic - soczewki asferyczne mogą być wykonane z takich samych materiałów jak sferyczne i mieć taką samą moc. 

Czym się różni soczewka sferyczna od asferycznej?

Różnica między soczewką sferyczną i soczewką asferyczną jest więc bardzo subtelna i odnosi się jedynie do kształtu. Nie ma to wpływu na wady wzroku, jakie można danymi soczewkami korygować. Można znaleźć zarówno dodatnie (na nadwzroczność), jak i ujemne (na krótkowzroczność) soczewki w obu kształtach. Soczewki jednoogniskowe i wieloogniskowe także mogą być zarówno sferyczne, jak i asferyczne. To, które wybierzemy stanowi kwestię przede wszystkim własnego komfortu. Cenowo soczewki sferyczne od asferycznych również nie różnią się zbytnio. Asferyczne jednak częściej poleca się osobom o dużych wadach wzroku.

 

Zobacz również