img

Zaburzenia widzenia - diagnoza

Przyczyny zaburzeń widzenia mogą być rozmaite. Czasami są to postępujące wady refrakcji (przede wszystkim te nieleczone), jednak często ich podłoże jest znacznie bardziej złożone. Problemy ze sprawnością wzroku w wielu przypadkach towarzyszą poważnym chorobom oczu, między innymi zaćmie czy jaskrze. Ponieważ zdolność widzenia zależy nie tylko od prawidłowej pracy narządu wzroku, lecz także od sprawnego funkcjonowania określonych obszarów w mózgu, podłożem zaburzeń widzenia mogą być też różnego typu schorzenia neurologiczne. Upośledzenie zdolności widzenia stanowi poważne utrudnienie codziennego funkcjonowania, dlatego warto podjąć kroki w kierunku poprawy sprawności wzroku. Doskonałą metodą jest na przykład terapia widzenia (nazywana także rehabilitacją wzroku). Jak wygląda diagnoza zaburzeń widzenia? Dowiesz się tego z naszego artykułu.

Okulista, optyk, optometrysta, refrakcjonista…

Okulistyka jest bardzo obszerną dziedziną medycyny. Co prawda statystyczny Kowalski nie musi posiadać szczególnie szerokiej wiedzy z tego zakresu, jednak znajomość podstawowych pojęć okazać się przydatna. Niestety, rozległa terminologia okulistyczna wcale nie ułatwia nam zadania. Choć intuicyjnie wiemy, że okulista to lekarz od chorób oczu, a optyk to ktoś, kto dobierze nam okulary, większość z nas prawdopodobnie nie będzie wiedziała czym zajmuje się optometrysta czy refrakcjonista. Wbrew pozorom nie jest to nic skomplikowanego:
    • okulista – bada i leczy choroby oczu, może także dobrać okulary lub soczewki dla osób z wadami wzroku; to właśnie do niego zgłaszamy się po wystąpieniu problemów z widzeniem,
    • optyk – zajmuje się wykonaniem okularów (na podstawie recepty od okulisty lub wytycznych od optometrysty),
    • optometrysta – specjalizuje się w diagnozowaniu wad refrakcji układu optycznego oka, zaopatrywaniu pacjenta w pomoce wzrokowe (okulary, soczewki) oraz ustalaniem przebiegu rehabilitacji wzrokowej,
    • refrakcjonista – zajmuje się dobieraniem okularów i soczewek kontaktowych wyłącznie dla pacjentów z wadami refrakcji (np. krótkowzrocznością, nadwzrocznością, starczowzrocznością, astygmatyzmem).

Zaburzenia widzenia – definicja

Zaburzeniami widzenia określane są dysfunkcje narządu wzroku, które powodują upośledzenie odbioru obrazu i wiążą się z różnego rodzaju dolegliwościami subiektywnie obserwowanymi przez pacjenta (pogorszenie ostrości wzroku, ograniczenie pola widzenia, dodatkowe wrażenia wzrokowe, np. mroczki czy cienie przed oczami).

Diagnostyka zaburzeń widzenia

Gdy zauważymy u siebie jakiekolwiek symptomy pogorszenia widzenia, należy jak najszybciej udać się do lekarza. Jeśli objawy mają charakter postępujący (powoli, lecz konsekwentnie się pogłębiają), wskazana będzie wizyta u okulisty. Natomiast jeśli dolegliwości pojawiły się nagle, konieczna może być konsultacja w szpitalu. W trakcie wizyty przeprowadzony zostanie szczegółowy wywiad lekarski (należy przygotować się na pytania z zakresu występujących dolegliwości oraz historii przebytych chorób), lekarz wykona też podstawowe badania. W celu pogłębienia diagnostyki możemy zostać skierowani również do innego specjalisty (np. neurologa).

 

Zobacz również