img

Higiena oczu po korekcji laserowej

Dla osób, które nie chcą, z różnych przyczyn, nosić okularów, ani soczewek kontaktowych, medycyna na szczęście proponuje jeszcze jedno rozwiązanie - laserowa korekcja wady wzroku. Obecnie można zoperować niemal każdą wadę i schorzenie wzroku. Metod operowania oczu laserowo jest wiele i są one dopasowane do pacjenta indywidualnie, w zależności od potrzeb. Po każdej jednak o oczy należy odpowiednio zadbać, tak aby możliwie jak najszybciej się zregenerowały. W dłuższym okresie czasu operacja laserowa korekcji wzroku to doskonałe rozwiązanie, jednak tuż po zabiegu mogą wystąpić liczne dolegliwości i trzeba koniecznie poświęcić nieco czasu na rekonwalescencję.

Jak dbać o wzrok po operacji laserowej?

Choć wiele rzeczy wydaje się logicznych, jeśli chodzi o ochronę oczu po operacji laserowej, a w poradnikach na temat zdrowia i w Internecie można bez problemu znaleźć podpowiedzi co robić, a czego nie robić, przede wszystkim najlepiej jest stosować się do zaleceń lekarza. Po operacji chirurg okulista z pewnością poinformuje nas jakie są kolejne kroki, czego unikać, a na czym się skupić. Przepisze odpowiednie leki i tylko te leki powinniśmy przyjmować - nie należy samodzielnie zmieniać lub dobierać sobie medykamentów. W krótkim czasie po zabiegu czekają nas też wizyty kontrolne, w czasie których będzie okazja do zadania pytań i poinformowania lekarza o występujących dolegliwościach.

Przez jakiś czas po zabiegu zdecydowana większość pacjentów deklaruje, że występuje u nich zamglone lub zamazane widzenie. Innymi bardzo częstymi problemami po operacji laserowej jest światłowstręt, ból, pieczenie i łzawienie oczu. Nierzadko występuje również tzw. „piasek” w oczach lub podobne odczucie ciała obcego w oku. Wszystkie te objawy są zupełnie naturalne i znikają w przeciągu od kilku dni do kilku tygodni, zależnie od tego, jak szybko organizm regeneruje się po ingerencji chirurgicznej.

Co wolno, a czego nie należy?

Lista tego, czego unikać jest zdecydowanie dłuższa niż zaleceń. Zasada numer jeden brzmi: należy dać oku odpocząć. Oznacza to rezygnację, przynajmniej na jakiś czas, z pracy przy komputerze, oglądania telewizji, czy korzystania z innych ekranów. Sztuczne światło z ekranów może bardzo negatywnie wpływać na oko, zwłaszcza w pierwszym okresie po zabiegu. Również naturalne światło może razić oczy dużo bardziej niż normalnie. Dlatego też poleca się noszenie okularów przeciwsłonecznych z dobrym filtrem UV, nawet do kilku miesięcy po zabiegu. Wśród rzeczy, których należy unikać po laserowej operacji wzroku znajdziemy też solaria, sauny, zakurzone lub zadymione pomieszczenia. Nie wolno prowadzić samochodu, niewskazany jest też makijaż oczu, zwłaszcza przez pierwszy tydzień, czy dwa po zabiegu. Nie zaleca się pływania w basenie, czy morzu, a także nurkowania - nawet do kilku miesięcy po operacji.

Ważne jest by dużo odpoczywać, nie przemęczać oczu, stosować przepisane przez lekarza lekarstwa i krople. Nawet, gdy oczy bolą i pieką, nie należy ich pocierać, czy uciskać. Dla zwiększenia bezpieczeństwa można wyposażyć się w specjalną osłonkę na oko, w której można spać.

Jak zostało wspomniane, wiele zależy od indywidualnych możliwości regeneracyjnych organizmu. Dlatego tak ważne jest, aby regularnie chodzić na wizyty kontrolne do lekarza, sprawdzać, jak przebiega rekonwalescencja i stosować się do zaleceń okulisty. Może okazać się, że już po kilku tygodniach będzie można wrócić do pełnej sprawności i wszystkich codziennych zajęć. Może też jednak być tak, że dyskomfort po operacji będzie trwał dłużej i konieczne będzie ograniczenie pewnych zajęć przez dłuższy czas, by nie powodować dalszych komplikacji.

Zobacz również