img

Soczewka asferyczna

Właściwy wybór soczewek kontaktowych nie jest łatwym zadaniem. O ile wszyscy wiemy, że soczewki kontaktowe mogą być dobrą alternatywą dla okularów, o tyle wybranie tych właściwych może przysporzyć sporo problemów. Soczewki sferyczne, soczewki asferyczne – szukając informacji na temat soczewek kontaktowych z pewnością natrafiliśmy na takie określenia. Lecz co one właściwie znaczą? Odpowiadamy na kilka najczęstszych pytań odnośnie soczewek kontaktowych.

Skąd wiedzieć, jaki rodzaj soczewek muszę nosić?

Chciałbyś zamienić okulary na soczewki, ale nie masz pojęcia, które miałbyś wybrać? Spokojnie, wszystko wyjaśni się w momencie pójścia do lekarza. Doborem soczewek kontaktowych zajmują się wykwalifikowani okuliści i optometryści. Zanim zostanie ci przepisany określony typ soczewek, przejdziesz kilka kluczowych badań wzroku. Na ich podstawie specjaliści zaproponują ci optymalne rozwiązanie.

Kliknij i poznaj rodzaje soczewek --->  https://vidiummedica.pl/operacja-zacmy/rodzaje-soczewek/

Soczewka sferyczna, soczewka asferyczna – skąd takie rozróżnienie?

Jednym z podstawowych podziałów stosowanych w kontekście soczewek kontaktowych jest wyróżnienie soczewek sferycznych i asferycznych. Przede wszystkim warto sobie uświadomić, że podział soczewek na sferyczne i asferyczne nie ma nic wspólnego z korygowanymi przez nie wadami. Chodzi tu wyłącznie o różnice na poziomie konstrukcji obydwu typów soczewek. Soczewki sferyczne różnią się od soczewek asferycznych pod względem grubości oraz sposobu dopasowania do oka. Soczewki asferyczne są bardziej płaskie, dzięki czemu podczas patrzenia na obraz nie pojawiają się zniekształcenia (będące podstawową wadą soczewek sferycznych).

Jakie cechy ma soczewka asferyczna?

Najbardziej wyróżniającą cechą soczewek asferycznych jest to, że posiadają one jednakową moc na całej powierzchni. Największą zaletą tego typu soczewek jest dobre odwzorowanie obrazu. Soczewki sferyczne są cieńsze, dlatego zachodzi w nich tzw. spłaszczanie krzywizny bazowej. W centralnej części obrazu nie zauważymy większej różnicy, jednak gdy spojrzymy przez peryferyjne części soczewki, przekonamy się, że pojawiły się znaczne zniekształcenia. Soczewki asferyczne, dzięki specyficznej budowie, pozwalają na wyeliminowanie zjawiska zniekształcania obrazu, a tym samym pozwalają na dużo lepsze odwzorowanie obrazu rzeczywistego.

Czy soczewki asferyczne są bardziej komfortowe?

Zdecydowanie tak. Noszenie soczewek asferycznych umożliwia o wiele większy komfort widzenia niż soczewki sferyczne. Pomimo tego, że soczewki asferyczne są niego grubsze od sferycznych, ich zalety są przeważające.

Wewnątrzgałkowa soczewka asferyczna

Podstawową metodą leczenia zaćmy jest zabieg usunięcia zaćmy lub operacja refrakcyjnej wymiany soczewki. Zaleca się, aby zmętniałą soczewkę oka zastąpić wewnątrzgałkową soczewką asferyczną. Zastosowanie takich soczewek poprawia jakość widzenia oraz sprawia, że obraz staje się ostrzejszy. Największe efekty można zaobserwować podczas widzenia w niedostatecznym oświetleniu (we mgle, po zapadnięciu zmroku, w deszczu) lub w kontakcie z nagłymi rozbłyskami światła.

 

 

Zobacz również