img

Rodzaje soczewek jednoogniskowych

Korekcja wzroku jest możliwa obecnie na wiele różnych sposobów. W grę wchodzą okulary, soczewki kontaktowe i różnego rodzaju zabiegi. Na ogół jednak próby korekcji wzroku zaczyna się od szkieł korekcyjnych. Zarówno w okularach, soczewkach kontaktowych, a nawet w przypadku operacji refrakcyjnej wymiany soczewki, konieczne są odpowiednio dobrane soczewki takiego, czy innego rodzaju. I nie chodzi tu tylko o to, jakie wady soczewki mogą korygować. Dostępne obecnie na rynku są także soczewki różniące się czasem, po jakim należy je wymienić na nowe, albo czasem, przez jaki można je nosić bez zdejmowania. Można zdecydować się też na soczewki z dodatkowymi atrybutami, jak filtr UV, czy filtr światła niebieskiego. To jednak raczej kwestia wygody i preferencji pacjenta. Konieczne jest natomiast dobranie soczewek, które pozwolą na rzeczywistą poprawę jakości widzenia. Jednym z dostępnych rodzajów soczewek są jednoogniskowe. Czym są i dla kogo są polecane?

Soczewki jednoogniskowe - co to jest?

Soczewki mogą być jednoogniskowe, dwuogniskowe, progresywne. Wyróżnia się też sferyczne, asferyczne i toryczne. Soczewki mogą też być wykonane z różnych materiałów - istnieją soczewki szklane, plastikowe, z poliwęglanu, czy hydrożelu. Popularnie mówi się też o „plusach” i „minusach”, czyli soczewkach skupiających i rozpraszających. Dotyczy to nie tylko soczewek kontaktowych. Podobny podział odnosi się także do szkieł korekcyjnych w okularach, a także do syntetycznych soczewek wszczepianych do gałki ocznej w ramach zabiegu operacji zaćmy lub refrakcyjnej wymiany soczewki.

Soczewki jednoogniskowe mają za zadanie leczyć jedynie jedną wadę wzroku - krótkowzroczność lub nadwzroczność. Choć są najbardziej standardowym typem soczewek, nie oznacza to, że nie można ich nieco „podrasować”. Kliniki okulistyczne, gdzie lekarz wypisze odpowiednią receptę na soczewki, niejednokrotnie oferują filtr UV, czy światła niebieskiego do soczewek jednoogniskowych. Można zamówić również jednoogniskowe soczewki asferyczne, które w przeciwieństwie do soczewek sferycznych, nie powodują wrażenia rozmazania obrazu na jego obrzeżach.

Soczewki jednoogniskowe - dla kogo?

Jak zostało wspomniane, soczewki jednoogniskowe korygują jedną wadę wzroku. Może to być krótkowzroczność (wówczas będą to soczewki ujemne), lub nadwzroczność (wówczas będą to soczewki dodatnie). Jeśli pacjentowi potrzebne są okulary zarówno do dali, jak i do czytania, soczewki jednoogniskowe rozwiążą tylko jeden z tych problemów. Druga para okularów pozostanie koniecznością. Soczewki jednoogniskowe nie sprawdzą się też u astygmatyków. Ta wada wymaga bowiem soczewek torycznych, o zupełnie innej budowie.

Soczewki jednoogniskowe są zatem najbardziej standardowymi, dla pacjentów, u których korekcji wymaga tylko jedna wada wzroku i nie występują dodatkowe problemy - na przykład zespół suchego oka, czy stożek rogówki.

Soczewki jednoogniskowe - rodzaje

Wybór soczewek jednoogniskowych nadal ciągnie za sobą również inne decyzje. Zależnie od tego, jaką wadę wzroku koryguje pacjent i jakiej jest ona mocy, lekarz okulista przepisze odpowiednio soczewki dodatnie lub ujemne, o odpowiedniej mocy skupiającej lub rozpraszającej. Dodatkowo pacjent może zdecydować się na dodanie do soczewek wspomnianych wcześniej filtrów UV, czy światła niebieskiego. Soczewki jednoogniskowe występują też w formie sferycznej i asferycznej i nie zmienia to ich możliwości korekcji wzroku. Pozostaje też decyzja o tym, z jakiego materiału soczewki będą najwygodniejsze, oraz jak często chcemy je wymieniać. To pomniejsze decyzje zależne od preferencji pacjenta i jego stylu życia. Jeśli pacjentowi trudno jest się zdecydować, lekarz będzie mógł pomóc dobrać soczewki również pod tym kątem.

 

Zobacz również