img

Refrakcyjna wymiana soczewki a prawo jazdy

​Wiele osób po 45. roku życia zmaga się ze starczowzrocznością. Przez to muszą mieć okulary zawsze przy sobie, nieważne czy prowadzą samochód, czy czytają książkę. Na szczęście, jeśli w naszym oku nie mamy zmian chorobowych typowych np. dla jaskry, możemy podjąć się zabiegu refrakcyjnej wymiany soczewek. Operacja pozwala nie tylko zlikwidować problem starczowzroczności czy nadwzroczności, ale także chroni nasze oczy przed zaćmą do końca życia! Na czym polega zabieg? Czy jest bezpieczny? Czy po przebytej operacji możemy jeszcze wsiąść za kierownicę samochodu?

Refrakcyjna wymiana soczewki - co to jest?

Refrakcyjna wymiana soczewki polega na usunięciu naszej fizjologicznej soczewki i zastąpieniu go zaawansowanym technologicznie implantem. Sztuczna soczewka nie jest podatna na zmętnienia, a więc po zabiegu eliminujemy ryzyko wystąpienia w naszym przypadku zaćmy. Zabieg nie trwa długo - jest przeprowadzany w znieczuleniu punktowym i zwykle trwa nie dłużej niż 15-20 minut. Pacjent już po kilku godzinach od przeprowadzonej operacji może wrócić do domu, choć oko pozostaje zakryte opatrunkiem. 
 
Na zabieg refrakcyjnej wymiany soczewek decydują się bardzo często pacjenci, którzy z różnych przyczyn nie mogą skorzystać z laserowej korekcji wzroku (np. z powodu zbyt cienkich rogówek). Najbardziej zadowolone z zabiegu są osoby, które dotychczas musiały używać aż dwóch par okularów. Dzięki przeprowadzonej operacji - mogą zrezygnować ze stosowania szkieł całkowicie. O tym, czy możemy skorzystać z zabiegu - decyduje lekarz podczas wizyty kwalifikacyjnej. Z zabiegu wykluczone zwykle są osoby ze współistniejącymi zmianami cukrzycowymi, gdyż w ich przypadku operacja może okazać się nieskuteczna. 

Refrakcyjna wymiana soczewki - rekonwalescencja

Okres rekonwalescencji nie trwa długo. Opatrunek jest zdejmowany już następnego dnia po zabiegu w trakcie wizyty kontrolnej, a wzrok nabiera ostrości już po kilku dniach. Trzeba mieć jednak na uwadze, że do “nowego widzenia” nasz mózg będzie przyzwyczajał się przez kolejne kilka tygodni. W trakcie rekonwalescencji nie powinniśmy przecierać ani dotykać operowanego oka, a przez około dwa tygodnie powinniśmy zrezygnować z uprawiania aktywności fizycznej. Jako że oko potrzebuje wówczas odpocząć - najlepiej jest na kilka dni pozostać w domu, gdyż będzie ono znacznie bardziej podatne na promienie UV i zanieczyszczenia. W tym okresie nie powinniśmy także prowadzić pojazdów mechanicznych.
 
Dla najlepszych efektów najlepiej zdecydować się na operację obojga oczu. Po udanym zabiegu zminimalizuje ryzyko wystąpienia zaćmy do zera, a także do końca życia będziemy mogli cieszyć się dobrym wzrokiem bez konieczności zakładania okularów czy soczewek. 

Czy można prowadzić samochód po zabiegu refrakcyjnej wymiany soczewki?

Po okresie rekonwalescencji nie ma przeszkód, aby pacjent mógł swobodnie prowadzić samochód. Część pacjentów ze względu na potrzebę poczucia bezpieczeństwa, jeśli wcześniej miało problemy ze wzrokiem, nadal chce prowadzić w okularach. Nim się na to zdecydujemy, konieczna będzie konsultacja lekarska, gdyż nie ma sensu nosić grubych szkieł po operacyjnej korekcie wzroku - może nam to tylko zaszkodzić. O tym, kiedy możemy wsiąść za kierownicę samochodu po operacji, decyduje lekarz. Mózg przyzwyczaja się do nowego widzenia nawet kilka tygodni, więc nim wyjedziemy na drogę, musimy mieć pewność, że jest już wszystko w porządku i nie będziemy stwarzać zagrożenia dla siebie i innych uczestników ruchu drogowego. 

 

 

Zobacz również