img

Refrakcyjna wymiana soczewki a jaskra

Coraz więcej Polaków decyduje się na zabieg refrakcyjnej wymiany soczewek. Żyjemy coraz dłużej i chcemy korzystać z pełni życia niezależnie wieku. Operacja wymiany soczewek pozwala nie tylko na korekcję wady wzroku do wszystkich odległości jednocześnie, ale także chroni przed wystąpieniem zaćmy starczej. Na czym polega wspomniany zabieg? Przy leczeniu, których schorzeń jest stosowany? Czy jaskra stanowi przeciwwskazanie w operacji?

Refrakcyjna wymiana soczewki - co to jest?

Zabieg refrakcyjnej wymiany soczewek polega na usunięciu naturalnej soczewki i wszczepieniu sztucznego implantu o dopasowanej do naszych potrzeb mocy. W zasadzie jest to operacja bardzo zbliżona do zabiegu leczenia zaćmy - różnica tutaj polega na tym, że zabieg refrakcyjnej wymiany soczewek dotyczy przejrzystych soczewek. Usuwane są one nie w celu likwidacji zmętnienia, a zmiany mocy optycznej i wyrównania wady wzroku. Zabieg refrakcyjnej wymiany soczewek to szansa, aby raz na zawsze pozbyć się okularów w życiu codziennym. Soczewki dobierane są na podstawie szczegółowych, nowoczesnych badań kwalifikujących. Zaawansowane soczewki wewnątrzgałkowe pozwalają na korekcję dowolnej liczby dioptrii. Najlepsze kliniki okulistyczne w kraju wykorzystują implanty wieloogniskowe lub wieloogniskowe toryczne.

Refrakcyjna wymiana soczewki - dla jakich schorzeń?

Zabieg refrakcyjnej wymiany soczewek to świetny wybór dla pacjentów powyżej 45 roku życia oraz tych, których wada wzroku nie pozwala na korekcję za pomocą zabiegów laserowych. Dlaczego? Metoda ta pozwala zlikwidować dowolną ilość dioptrii, dzięki czemu w ramach zabiegu możemy wyeliminować zarówno krótkowzroczność, jak i nadwzroczność. Zabieg refrakcyjnej wymiany soczewki pozwala także na korekcji astygmatyzmu i starczowzroczności. Co ważne, operacja pozwala raz na zawsze wyeliminować ryzyko rozwoju zaćmy w przyszłości, gdyż tylko naturalna soczewka jest podatna na zmętnienia. Co ciekawe, wszczepiona soczewka może być wyposażona w filtr UV, dzięki czemu łatwiej będzie nam ochronić oczy przed szkodliwym promieniowaniem ultrafioletowym.

Czy jaskra jest przeciwwskazaniem do refrakcyjnej wymiany soczewki?

Teoretycznie zabieg refrakcyjnej wymiany soczewek można wykonać u niemal każdego dorosłego pacjenta. W przypadku wystąpienia innych chorób oczu, takich jak jaskra, temat ten najlepiej skonsultować z lekarzem podczas badań kwalifikujących. Może się bowiem okazać, że w przypadku jaskry zabieg refrakcyjnej
wymiany soczewek okaże się bezskuteczny. Choroby oczu charakteryzują się bardzo indywidualnym przebiegiem, dlatego każdy przypadek musi być rozpatrywany osobno. Badanie kwalifikacyjne do zabiegu obejmujące m.in. topografię rogówki, biometrię optyczną, jak i badanie gęstości komórek śródbłonka, Verion i Visus to koszt mniej niż 300 złotych. W trakcie spotkania lekarz pomaga nam także dobrać odpowiednie soczewki do naszej wady wzroku.

 

Zobacz również